Kategorie

V koupelně, nebo samostatně?

Stavba nebo rekonstrukce jsou ideální příležitostí, abyste se zamysleli nad řešením koupelny a umístěním toalety. Spojit obojí do jedné místnosti, nebo je navrhnout odděleně?

Problém ovšem je, že takový byt není nafukovací a v dané ploše s využitím stávajících nosných příček se snažíme vymyslet lepší řešení tak, aby kuchyň byla například propojená s obývací částí a úzké chodbičky a výklenky začleňujeme do plánované koupelny. Koupelnu nyní nepovažujeme pouze za nutnost pro naší hygienu, ale chceme, aby byla velká, světlá a moderní. Jedním z řešení, jak takovou koupelnu zvětšit, je možnost umístit WC přímo do ní. A podobně jako ve spoustě jiných záležitostí, i v tomto existují dva tábory lidí, které toto řešení buď chválí, nebo zatracují.

WC v domě

Když stavíme dům, situace je poněkud jiná, jelikož záchodů bývá hned několik. Potom je možné, pokud je například dům s patrem, pojmout to spodní jako „obytné“ a záchod využívat v běžném provozu a pro návštěvy. V horním, „soukromém“ patře pak bývá záchod, který používáme večer, ráno, nebo když je spodní záchod obsazený. Jde ale také o umístění dětských pokojů nebo o případ, kdy jsme nemocní. Dalším relevantním faktorem je to, jak budeme koupelnu využívat – zda máme pouze sprchový kout pro omytí a zdržujeme se v ní krátce, nebo rádi relaxujeme při svíčkách ve vaně. Pokud sami cítíme, že umístění WC v koupelně není právě ideální, ale převáží možnost zvětšení společného prostoru, potom je dobré využít lehkého paravanu k odclonění toalety. Takový paravan může být nízký, vyzděný například z luxferů nebo subtilní z mléčného skla. Takové oddělení se navíc stane dalším zajímavým prvkem a na ten vyzděný můžeme například položit hezkou květinu.

Výhody WC v koupelně

Především je takovou výhodou stavební řešení v malých plochách, kdy nám takto použité WC výrazně zvětší koupelnu. Další výhoda může být to, že pokud se jdeme koupat a vysvlečeme se, můžeme si ještě předtím odbýt malou potřebu. Toto zvlášť ocení starší nebo nemocní lidé. Hezké vestavěné WC v setu se stejným umyvadlem a vanou navíc vypadá esteticky velice dobře a často je takové řešení vidět v nejrůznějších katalozích i na fotografiích moderních interiérů. V takovém řešení je ale vhodné mít v koupelně nucený odtah vzduchu, jelikož v zavřeném teplém prostoru odér po velké potřebě vydrží nějakou dobu a radost z wellness tím může snadno pokazit.

Nevýhody WC v koupelně

Hlavní nevýhodou je nutnost skloubení soužití více osob a jejich různých potřeb. Koupelna, jak již bylo napsáno, neslouží pouze k hygieně, ale velkou měrou i k relaxaci. A pokud se večer ve čtyřčlenné domácnosti chceme naložit na hodinu do vany, pravděpodobně někdo na WC v tu chvíli potřebovat bude. Stejně tak ráno při vstávání v jeden čas si každý musí dojít na záchod a zároveň si vyčistit zuby. Obecně je tedy nutné závěrem říci, že WC v koupelně je věcí velmi individuální a každý se musí rozhodnout podle sebe a svých zvyků, zda je toto řešení pro něj vhodné či nikoliv. Vždy je ale nutné mít na paměti, že co nám dnes vyhovuje, nám může za nějakou dobu vzhledem k nepředvídatelným okolnostem  vadit. A rekonstrukci bytu nebo stavbu domu neděláme na krátký čas.

ab
ab
ab
ab
ab