Kategorie

V Abu Dhabi se otevřou brány nového Louvru

I přes masovou petici a několikatýdenní dohady nakonec francouzská vláda schválila, že za sumu 800 milionů až jednu miliardu dolarů propůjčí jméno slavného Louvru včetně jeho uměleckých pokladů a odborných znalostí novému muzeu, které vznikne v hlavním městě Spojených Arabských Emirátů – Abu Dhabi.
Dohoda mezi Francií a Emiráty by měla být podepsána koncem tohoto měsíce. Nový Louvre bude jedním z pěti muzeí, které se pro bohaté turisty postaví na ostrově Saadiyat. Kritické hlasy obviňují francouzskou vládu, že rozprodává duši Francie. Ta však protesty nebere na vědomí a ministr kultury jen potvrdil, že rozhodnutí již bylo učiněno. Nový Louvre by se měl v Abu Dhabi otevřít v roce 2012. Muzeum bude stavět světoznámý americký architekt Gehry.

Pyramida dnes představuje neodmyslitelnou součást Louvru

Něco málo z historie Louvre

Louvre je největším palácovým komplexem, který se budoval po celá staletí. Jeho nejstarší část, postavena králem Filipem Augustusem, se nachází pod nádvořím Cour careé a pochází ze 13. století. Ve 14. století byl hrad dočasně změněn na rezidenci a za vlády Františka I. byl Cour careé přestavěný na renesanční sídlo. V polovině 16. století nechala Kateřina Medicejská, vdova po Jindřichovi II., 500 metrů od Louvru postavit palác Touileries, který byl později propojen se starým Louvrem a třemi galeriemi. V letech 1680 – 1750 byl Louvre opuštěný a chátral. Jeho stav byl natolik žalostný, že se uvažovalo o demolici jeho nestarších částí. Naštěstí císař Napoleon začal s jeho rekonstrukcí, která pokračovala až do doby vlády Napoleona III., kdy byl Louvre skutečně dostavěn.

Část interiéru

Louvre dnes

Dnes Louvre patří k nejnavštěvovanějším muzeím na světě. Každý rok ho navštíví několik milionů turistů z celého světa. Pro veřejnost byl otevřený 10. srpna 1793. V roce 1981 francouzský prezident Francois Mitterrand odstartoval realizaci projektu Grand Louvre, který měl za úkol přeměnit zámecké sídlo na nejznámější muzeum světa. Během stavebních prací zde vyrostla i kontroverzní stavba - velká skleněná pyramida, na níž si všichni časem zvykli a stala se neodmyslitelným symbolem Louvre. V ní se nachází hlavní vchod do muzea.
ab
ab
ab
ab
ab