Kategorie

Užívejte si příjemné teplo z krbových kamen i na chalupě

Užívejte si příjemné teplo z krbových kamen i na chalupě

Kamna byla využívána v chalupách již za dob našich babiček a prababiček, dříve známé jako pec. Tehdy sloužila nejen k vaření, ale také jako důležitý a často jediný zdroj vytápění. Kamna na chalupu se od té doby posunula dopředu, ale pohled do nich dnes už nic jiného nenahradí. 

V chatách a chalupách bývá běžné, že právě kamna slouží jako jediný zdroj tepla. Je tedy důležité vybrat ty správné, které dostatečně vytopí každou místnost. Dnešní krbová kamna si můžete vybrat z několika variant designu, typů i výkonu. Díky tomu si sladíte kamna s interiérem a jejich podobu lze orientovat jak do moderna tak i do klasického neotřelého chalupářského stylu, který ale rozhodně neomrzí. Co takhle kachlová krbová kamna? Čtěte dál a dozvíte se o nich víc.

Krbová kamna — dodají teplo a navodí pohádkovou atmosféru

Kamna na chalupu prostě patří. Navodí tu správnou atmosféru a přinesou nezaměnitelný zvuk praskajícího dřeva. No řekněte sami, také se občas přistihnete, jak jen koukáte do ohně a nepotřebujete ani televizi?

Vytápění pomocí kachlových kamen

Mezi oblíbená kamna na chalupu patří kachlová kamna hlavně díky jejich provedení. Keramický obklad tvoří litina, jejíž předností je hlavně kvalita zpracování a dlouhá životnost materiálu. Výhodou kachlových kamen je sálání neboli uvolňování teplého vzduchu ještě dlouhou dobu po vyhasnutí.

Klasická kamna na chalupu

Mezi typická kamna na chalupu se řadí tzv. chalupářská kamna, ve kterých lze topit dřevem, uhlím a také briketami. Oproti krbovým kamnům představují levnější variantu, ale účel splní stejně. Navíc u nich můžete najít pod poklopem skrytou plotnu vhodnou na ohřev vody či na vaření.

Jak vybrat ty správná krbová kamna na chalupu?

Při výběru kamen je v první řadě důležité uvědomit si, co od nich očekáváte. Zda budou sloužit k vytápění po celý rok nebo například jen v létě k občasnému přitápění, když je zrovna venku chladno. Krbová kamna, stejně tak jako kachlová, rozdělujeme na lehká, polotěžká a těžká.

Lehká krbová kamna

Tyto kamna jsou vhodná právě na chaty a chalupy, kde je zapotřebí získat teplo co nejrychleji, jelikož neakumulují teplo a rychle chladnou.

Polotěžká krbová kamna

Polotěžká kamna je vhodné použít pro chaty a chalupy, kde se topí převážně dřevem, pelety nebo uhlím. Tyto kamna je vhodné použít pro příležitostné vytápění. Teplo získáte do několik desítek minut a vyznačují se tím, že uvolňují teplo i několik hodin po vyhasnutí ohně.

Těžká krbová kamna

Navštěvujete chatu či chalupu celoročně? Pak jsou těžká kamna jasnou volbou. Jsou totiž vhodná pro každodenní topení. Navíc jsou vyrobena z velmi kvalitních materiálů, které mají dlouhou životnost. Co víc? Vychladnutí těchto krbových kamen může trvat několik hodin.

Potřebujete pomoct s výběrem krbových kamen na chatu nebo chalupu? Obraťte se na firmu Namir, která má v tomto oboru široké zkušenosti.

ab
ab
ab
ab
ab