Kategorie

Úroky v eurozóně porostou

V letošním roce se základní úrokové sazby ve Spojených státech zvýší ještě dvakrát a stejný počet zvýšení lze čekat i v eurozóně. Shodují se na tom ekonomové, které oslovila agentura Reuters.

Ekonomika USA by měla výrazně posilovat

Ekonomika Spojených států by letos měla posílit o 3,5 procenta. Na příští rok nicméně ekonomové předpovídají zpomalení tempa růstu na 2,9 procenta. Zpomalení by přitom mělo nastat už ve druhém pololetí tohoto roku. Americká centrální banka zřejmě přestane zvyšovat základní úroky ve druhém čtvrtletí. Základní úrok v USA podle ekonomů vzroste z dosavadních 4,5 pouze na pět procent.

Růst se čeká také v eurozóně

Ekonomika eurozóny letos podle ekonomů vykáže dvouprocentní růst, v příštím roce by mohla posilovat pouze o 1,8 procenta. Základní úrok Evropské centrální banky je v současnosti 2,5 procenta. Vzhledem k tomu, že ECB hodlá bojovat proti inflaci, mohl by být růst její základní úrokové sazby výraznější než v USA. Do konce druhého čtvrtletí by se podle ekonomů mohl zvýšit na 2,75 procenta, a do konce září vystoupí na tři procenta. Na této úrovni by se mohl udržet až do konce roku 2007.
ab
ab
ab
ab
ab