Kategorie

Umělé ruiny aneb když se architekti nudili

Umělé ruiny aneb když se architekti nudili
Romantismus. Umělecký sloh, jež pozemský život obdaroval motivy tajemna a nadpřirozena. A podle posledních objevů také několika kuriózními architektonickými počiny. Návrat do minulosti patří ke klasickým romantickým motivům, nicméně v soudobé architektuře to možná nepůsobí zcela přirozeně - posuďte sami!

Antická zřícenina? Díváte se na komponent zahrad Schonbrunnského paláce ve Vídni z konce 18. století! Za Marie Terezie byl objekt s klenbami, schodišti a korintskými sloupy zkonstruován pro znevšednění císařských zahrad výjevem “Ruin Kartága” - starověkého města v oblasti dnešního Tuniska, které Římané po dobytí zbořili a prokleli. Zdá se, že i královny mají své úchylky.

Za umělými zříceninami nemusíme cestovat daleko - stačí třeba do Lednicko-valtického areálu. Zde se nachází Janův hrad, další ze staveb, která vypadá mnohem starší, než ve skutečnosti je. “Středověký” komplex je dokonce obyvatelný a sloužil rodu Lichtenštejnů jako lovecký zámeček od roku 1807.

Toto není Koloseum, nýbrž odvážná kopie, která se ve skutečnosti nachází ve městě Macao na jihu Číny. Nejedná se zdaleka o první repliku, kterou (snad) z obdivu k evropským památkám Číňané vybudovali. Pyšní se mimo jiné klonem Eiffelovky, Tower Bridge i části rustikálního rakouského městečka Hallstatt.

Proč okolí vodní nádrže trochu nezkrášlit umělou zříceninou středověkého divadla v normanském stylu? Něco takového muselo proběhnout hlavou i pruskému králi Fridrichu Vilémovi, když projektoval stavbu na příhodně pojmenovaném vršíku “Ruinenberg”. Chtěl-li vyvolat dojem zanedbané divočiny, má splněno!

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab