Kategorie

Úložné prostory v kuchyni rozvrhněte chytře

Kuchyni bychom mohli bezesporu označit za srdce bytu či domu. Aby dobře prakticky sloužila, je nutné si dostatečně rozmyslet, jak ji využijeme.
 To vše je také důvodem, proč by kuchyň měla působit příjemným estetickým dojmem. Zároveň je to ale místnost, v níž především ženy tráví podstatnou část dne, a proto by se v ní měli cítit dobře. Nezbytnou podmínkou k tomu je určitě praktičnost zařízení. K této praktičnosti asi nejvíce přispějí účelně řešené úložné prostory.
 
 
V kuchyni je mnoho nezbytných věcí, které je třeba uskladnit a uložit. Jsou to jednak potraviny, jednak rozličné nádobí a jídelní soupravy, ale také dnes již poměrně velké množství různých elektrospotřebičů, jako jsou topinkovače, roboty či mixéry, které rovněž potřebujeme mít po ruce.
 

Skladování potravin

Pokud to je možné, hlavně ve větších bytech či rodinných domech, kde můžeme ovlivnit dispozici kuchyně, je vhodné již při jejím plánování počítat s komorou na potraviny, do níž uložíme ty potraviny, které nemusejí být nutně umístěny v chladničce.
 
Toto řešení je zvláště vhodné v případě, že nemáme k dispozici ani sklep. Velkou část úložného prostoru totiž zaberou potraviny, jako jsou například zavařeniny. Pokud máme pro potraviny vyhrazenu potravinovou skříň, je vhodné zajistit její kvalitní odvětrání.
 
 

Ukládání nádobí

Horní skříňky s klasickými dveřmi v dnešní době ustupují tzv. klopnám a skříňkám s roletami. Místo spodních skříněk se zase velké oblibě těší tzv. plnovýsuvy. Jedná se v podstatě o velké výsuvné kontejnery, které lze vytáhnout na celou jejich hloubku.
 
Díky tomu jsou velmi přehledné a mnohem lépe se v nich orientuje, jelikož se snadno dostaneme i do zadních prostor kontejneru. Nosnost takovýchto plnovýsuvů může být až 80 kg a některé z nich jsou opatřeny i tlumicím zařízením. Oproti klasickým skříňkám ovšem musíme počítat s poněkud vyšší cenou.
 
Nezapomínejme na to, že nádobí, které používáme prakticky denně, by mělo být umístěno pokud možno ve výšce očí. Horní poličky vyhradíme spíše předmětům, které používáme jen zřídka. Díky tomu, že v kuchyni vzniká mastná pára, je lepší raději volit uzavíratelné skříňky než otevřené police.
 
 

Kam umístit elektrospotřebiče

Jak už jsme zmínili, v kuchyni dnes používáme také celou řadu menších elektrospotřebičů, jako jsou roboty, topinkovače či mixéry. Na kuchyňské lince pro ně není dostatek místa a jejich umístění například v komoře je nepraktické, protože je chceme mít po ruce.
 
 Ideálním řešením jsou roletové skříňky opatřené elektrickou zásuvkou. Po použití pak stačí jen skříňku zavřít.
 
Kuchyň by každopádně měla být místností, která působí útulným a uspořádaným dojmem tak, aby nám dobře sloužila a zároveň jsme se v ní cítili pohodlně a bezpečně. Proto bychom v žádném případě neměli úložné prostory podceňovat. Už při navrhování kuchyně bychom měli věnovat dostatečnou pozornost nejen spotřebičům a výběru materiálu a barev, ale také tomu, zda ve své budoucí kuchyni budeme mít dostatek místa pro uložení všeho, bez čeho se v kuchyni neobejdeme.
ab
ab
ab
ab
ab