Kategorie

Úložné prostory, 1. díl

Všichni to důvěrně známe. Místa není nikdy nazbyt. V létě řešíme, kam uložit lyže či sáně, v zimě zase nevíme, kam se stanem nebo jízdním kolem. Naše skříně už praskají ve švech a my hledáme volné místečko, kde bychom ještě mohli pověsit naši vytouženou novou halenku. Zkrátka často si musíme klást známou nerudovskou otázku: „kam s ním?“
 
Majitelé rodinných domků jsou na tom přeci jen o něco lépe již díky tomu, že už v samotném architektonickém návrhu domku se často počítalo se šatnou, komorou, úklidovou místností či jinými úložnými prostory. O poznání hůře jsou na tom obyvatelé panelových domů. Ti mají k dispozici maximálně komoru, do níž musí uložit vše, od kolečkových bruslí až po zásoby čisticích prostředků.
 

Předsíň

V prvním díle našeho seriálu se zaměříme na místnost, která je v bytě „první na ráně“, a tou je předsíň. Předsíň je první místností, do které návštěvník našeho bytu vkročí, a proto bychom si měli dát záležet na tom, aby byla uklizená, a přitom poskytovala dost místa na uložení všech nezbytností, především svrchního oděvu, tašek a kabelek, deštníků a bot.
 
Majitelé malých bytů často řeší nedostatek prostoru přesouváním různých skříněk a polic do předsíně. Ta pak připomíná spíše sklad než předsíň a hatí tak první dojem, který náš byt u našich návštěvníků vyvolá.
 
Pokud si sami nevíme rady s řešením své předsíně, neváhejme s návštěvou bytového architekta. Ten nám dokáže poradit, jak koncipovat úložné prostory i v málo prostorných či příliš úzkých předsíních.
 

Úspora místa

Jedním z možných řešení, jak uspořit v bytě místo, je například výměna klasických dveří za posuvné. Zvolit také můžeme účelný policový systém s úložným prostorem. Co se týče uložení bot, jako vhodné řešení se nám skýtá plochý výklopný botník.
 
Zejména v malých bytech, kde je třeba ušetřit každý centimetr místa, je možné vytvořit úložné prostory snížením stropu v části předsíně a získat tak podhledem oddělený úložný prostor. Tak získáme úložiště zvláště pro věci, které užíváme jen výjimečně, například potřeby sezónní.
 
 

Zádveří

V zádveří obvykle bývá prostor jen pro odložení svrchních částí oděvů, deštníků či kabelek. Samozřejmě je vhodné, aby se zde nacházelo také zrcadlo, abychom mohli před odchodem z domova patřičně upravit svůj zevnějšek. Neměli bychom ale zapomenout na jeho bodové osvětlení.
 
Co se týče rodinných domků či mezonetových bytů, zde obvykle vedou z předsíně schody do prvního patra. Prostor pod schodištěm se nám pak přímo nabízí jako velmi vhodný úložný prostor.
 
Úložné prostory mohou také vzniknout připojením „mrtvých ramen“ chodeb nebo části naddimenzovaného schodiště. Tyto stavební úpravy ale musíme projednat jednak s majitelem domu a také s příslušným stavebním úřadem.
 
Každopádně výsledkem našeho snažení by měla být předsíň působící příjemným, spořádaným dojmem, ze které dýchá ovzduší poklidu domova, a zároveň je přehledná a účelná. Rozhodně mějme na paměti, že se jedná o místnost sice často zanedbávanou, ovšem podceňovanou zcela neprávem.
ab
ab
ab
ab
ab