Kategorie

Uklizeno za hodinu

Návštěva je za chvilku tady. Váš byt neviděl prachovku nejmíň měsíc, ve dřezu je špinavé nádobí a v předsíni bláto z bot. Co teď? Hlavně klid.

S chladnou hlavou a s rozmyslem zvládnete i do hodiny uklidit tak, aby váš domov vypadal k světu. Stačí si na začátku určit, co je důležité.

Priority, priority, priority

Přemýšlejte - na kterých místnostech záleží? Rovnou můžete vynechat ložnice, dětské pokoje, pracovny, komory a podobně. Obzvlášť zásadní nebude ani kuchyně, alespoň za předpokladu, že se u vás společenská setkání neodbývají právě tam. Držte se následujícího plánu, od vchodových dveří dál:

Předsíň a vchod

Tady vzniká příslovečný první dojem, proto by okolí vchodových dveří a předsíň měly k něčemu vypadat. Dívejte se očima návštěvníka, všimněte si čistoty podlahy, prostoru na boty, místa na věšácích. Hlavní úkoly: - Vyprášit rohožku. - Srovnat věci do regálů, přebytečné harampádí schovat tam, kam návštěva nepřijde. - Zamést.

Obývací pokoj

Tady obvykle hosté stráví nejvíce času a mají možnost se rozhlédnout. Zároveň ale budou většinou sedět, takže nemá smysl začít smejčit horní police a skříně. Naopak nezapomeňte na prostory pod křesly a pohovkou, předměty odložené na zemi a podobně. Hlavní body: - Pohozené oblečení odnést do prádelního koše. - Odklidit věci z konferenčního stolku. - Odstranit všechny pozůstatky po jídle a pití. - Zamést, hrubším čistým koštětem odstranit drobky z koberce (v podstatě jej vykartáčovat). Pokud zbývá čas, koberec vysajte. - Utřít prach ze stolku, svítidel a polic, které jsou na očích. - Vyvětrat. 

Koupelna a záchod

Sem se návštěva často dostane, i když jen na chvilku. Záleží především na čistotě - nikdo nechce mít pocit, že na návštěvě riskuje infekci. Svěží, neagresviní vůně také pomůže k lepšímu dojmu. - Všechny přebytečné nádobky a lahvičky uklidit do skříněk. - S pomocí tekutého písku a houbičky odstranit viditelné nečistoty z keramických ploch. - Setřít zaschlé kapky ze zrcadla. - Zkontrolovat čistotu záchodové mísy a otřít prkénko. - Provonět jemným osvěžovačem. 

Kuchyně

Ve zbytku času (ano, pokud jste postupovali šikovně, měl by vám ještě zbývat) si odškrtněte alespoň pár základních bodů z úklidu kuchyně. Vůbec nemusí být klinicky čistá, jde jen o to, aby viditelné jídlo vypadalo čerstvé, tedy žádné zbytky. - Umýt tolik špinavého nádobí, kolik zvládnete, zbytek alespoň ve dřezu srovnat a opláchnout. Zbytky jídla vždy odstranit. - Pokud máte myčku, všechno špinavé nádobí do ní schovat, dokud se vejde. - Otřít stůl a pracovní plochy. - Vynést koš. - Vyvětrat.

ab
ab
ab
ab
ab