Kategorie

Udělejte z bydlení domov, respektujte svou osobnost

Udělejte z bydlení domov, respektujte svou osobnost
Jak docílit toho, abychom ve svém domě cítili, že tohle je náš skutečný domov? Místo, kam se těšíme, kam se rádi vracíme a kde se cítíme jistě, spokojeně a bezpečně.
Každý jsme individualita a domov každého z nás by měl být právě takový, aby odpovídal našemu životnímu stylu a dokázal uspokojit naše potřeby. Proto se nedržme striktně módních trendů, berme je spíš jako inspiraci. Nebojme se vytvořit si domov na míru, osobitý a individuální. Právě takový, jací jsme my sami.
 

Slovo architekta nemusí být konečné

Bytoví architekti se denně pohybují v oblasti bytových trendů a dobře vědí, co je právě in. Často se snaží vnutit tyto názory i svým klientům. Vrcholem jejich snažení je fakt, že klient příjme tyto myšlenky za své, architekt tedy vlastně plní přání klienta.
 
Bohužel někdy až příliš pozdě vyjde najevo, že „nejnovější trendy“ nejsou právě náš styl. Že sice obývací pokoj v kovovém lesku vypadá nadčasově a vkusně, ale vytratil se prvek útulna a domácí pohody.
 
Pravdou je, že klienti často nevědí, co přesně chtějí, a tak se je architekt snaží navést určitým směrem. Dobrý architekt by měl být částečně také psychologem. Měl by poznat, jaký životní styl je jeho zákazníkům blízký a jaké standardy by měl dům splňovat. Nebraňme se rozhovoru s architektem, čím více mu toho o našich požadavcích na bydlení prozradíme, tím větší je pravděpodobnost, že se strefí do našeho stylu.
 
 
 

Ani velký, ani malý

Při pořizování domu nezacházejme do extrémů. Jsme-li početnější rodina, případně velkou rodinu plánujeme, není ideální vlastnit zcela malý byt nebo domeček. Přeplněné místnosti předměty a lidmi způsobí spíše chaos a nervozitu nežli útulný domov.
 
Ještě horší bývá mnohdy druhá varianta, kdy si pořídíme dům neúměrně velký našim potřebám. Prázdné, nevyužívané místnosti mohou působit studeně, mohou vést až k vyvolání negativních psychických stavů a depresí.
 
 

Hlavně aby sloužil

Co na tom, že všechna honosná sídla mívají oddělenou jídelnu. Není-li jídelna spojená s některou jinou často užívanou místností, asi ji příliš často využívat nebudeme. Lépe, než aby jídelna zela prázdnotou, je lepší ji vůbec nemít.
 
A co pokoj pro hosty? Hosté, kteří zůstanou přes noc, jezdí jen velmi zřídka. Není lepší využít raději tento ušetřený prostor k rozšíření kuchyně nebo obývacího pokoje? A co vstupní dveře? Každý dům by měl mít alespoň dva východy. Jeden hlavní a druhý zezadu na zahradu. Jejich nutnost objevíme jistě brzy poté, co se nastěhujete do domu s jedněmi dveřmi.
ab
ab
ab
ab
ab