Kategorie

Účet za elektřinu lze snadno snížit

Jak lze snížit účet za elektřinu? Změňte své návyky. Není potřeba, abyste si kupovali nové spotřebiče – i když ty budou s největší pravděpodobností úspornější. Stačí se podívat kolem sebe a objevit místa, kde šetření nijak neomezí váš způsob života, zato ale přinese nižší zálohy na elektřinu.

Posviťte si na úspory

Vyměňte klasické žárovky za úsporné či halogenové nebo LED svítidla a tam, kde svítíte často a dlouho – jako je například tmavá chodba, namontujte úsporné zářivky. Nenechávejte rozsvíceno, kde delší dobu nebudete. Zkuste si také do jednoho z pokojů namontovat stmívač a pokud vám bude vyhovovat, znáte další způsob, jak šetřit.

Led svítidla: Foto: www.led.skoff.pl

Šetrné spotřebiče

Pračku plňte na 100 % a perte jen tehdy, když je plná. Vyprané prádlo můžete pověsit tak, abyste museli žehlit co nejméně kousků s co nejmenší námahou. Vyplatí se například věšet kalhoty, které se díky své váze vyvěsí a pokud netrváte na pucích, můžete je rovnou uložit do skříně. Podobně zacházejte i s myčkou – zapínejte ji, jen pokud je zcela zaplněná a volte takové programy, které šetří vodu, energii i životní prostředí.  Pravidelně odmrazovaná lednice by měla být naplněná ze 70 % a vnitřní teplotu regulujte podle teploty okolí. Postavíte-li ji do chladnější místnosti, spotřebujete méně elektřiny na její provoz.
Pračka ELEKTROLUX, Foto: www.elektrolux.cz
A ještě jeden tip nakonec: nenechávejte zapojené nabíječky v síti, když je nepotřebujete.

Náklady pod pokličkou

Vaření s pokličkou by mělo být samozřejmostí. A stavíte velké hrnce na velké plotýnky a malé na malé? Vypínejte je před úplným dovařením jídla, protože elektrické plotýnky často hřejí ještě dlouho. Využívejte rozehřátou troubu a díky tomu můžete po hlavním jídle za minimálních nákladů rodině naservírovat i koláč. Do trouby nahlížejte tak málo, jak jen to je možné – každé otevření ji ochladí o 20-50 stupňů. Stejně drobným detailem je plnění varné konvice jen takovým množstvím vody, které opravdu potřebujete. Nebo ohřívejte jídlo v mikrovlnce místo v troubě.

Pozor na stand-by

Investujte do prodlužovaček s vypínačem, do kterých zapojíte video, televizi, rádio nebo hi-fi soupravu, domácí kino – tedy spotřebiče, které se i po vypnutí přepnou to tzv. „stand-by“ modu. Jedním stisknutím tlačítka tak můžete ušetřit až několik tisíc za rok.  Stejně tak můžete vyměnit klasické stolní počítače za notebooky, které obvykle spotřebují jen třetinu energie. A navíc jsou snadno přenosné.

Netopte úspory v teple

Potřebujete topit jen ráno a večer, když se vrátíte z práce? Pak si naprogramujte topení nebo si pořiďte časovač, který zapne i vypne spotřebič ve stanovenou dobu. Zkuste snížit teplotu o 1-2 stupně. Drobný pokles, který téměř nepoznáte, se výrazně odrazí na účtu za elektřinu. Stejně tak, pokud elektřinou ohříváte vodu nebo topíte, odebíráte část proudu v nižším tarifu. Proto jej využijte a současně perte, myjte nádobí, pečte nebo žehlete.

Změřte si spotřebu

ČEZ i PRE zapůjčuje wattmetr, můžete si jej i koupit. Zapojíte ho do zásuvky, přes něj měřený spotřebič a hned víte, kolik vás stojí. Wattmetr měří spotřebu od 1,5 wattu. A nezapomeňte si i zkontrolovat sazbu – zda by pro vás nebyla výhodnější nějaká jiná.
ab
ab
ab
ab
ab