Kategorie

Tvoříme ve 3D: postavte si bydlení snů s FloorPlan 3D

Pokud jste vždy snili o tom, že si pomocí počítače navrhnete svůj vlastní dům včetně kompletně zařízeného interiéru, ale neodhodlali jste se k tomu, protože tohle je přeci pro obyčejného smrtelníka příliš náročné, pak nyní zbystřete! S FloorPlan 3D na to máte.
Po vymodelování poličky v Blenderu a seznámení se s Cinemou 4D se nyní v našem seriálu o tvorbě 3D grafiky dostáváme až ke tvorbě návrhu celého domu. K tomu nám pomůže program FloorPlan 3D, který potěší všechny neangličtináře – je totiž česky. A to není zdaleka jediná výhoda tohoto sofistikovaného softwaru.

V jednoduchosti je síla

Hlavní předností programu je jeho uživatelská přívětivost a jednoduchost ovládání z toho vyplývající. Pryč jsou doby, kdy domy pomocí složitých softwarových produktů dokázali navrhovat pouze vystudovaní architekti. Ve FloorPlan 3D může tvořit každý, kdo má alespoň určité základy práce s počítačem a trochu trpělivosti.
Jak můžete vidět na obrázku, program se skládá pouze z několika částí, které umožňují uživateli navrhovat. Těmito částmi jsou okno pro prohlížení, okno pro náhled materiálu, výběrové okno a panel nástrojů. Pokud jste i přesto nejistí, sledujte tento seriál, protože v příštím díle se dozvíte, jak s programem FloorPlan 3D zacházet.

Originalita a pestrost

Aby váš výtvor vypadal co nejreálněji a co nejblíže vašim představám, obsahuje program opravdu obrovské množství materiálů a jejich barev, díky nimž vytvoříte podlahu, stěny, exteriéry a samotný nábytek přesně takové, jaké je chcete. Nábytek a další příslušenství lze jakkoli upravovat. Změna rozměrů, použitých materiálů a barev je ve FloorPlanu samozřejmostí.
Autor programu hovoří o více jak 1 900 před-připravených symbolech. Do tohoto úctyhodného počtu patří nábytek, dekorace, krby, elektronika, ploty, balkóny a dokonce i rostliny. Při obrovském množství úprav těchto objektů je pak výčet použitelných objektů prakticky nekonečný.
Veškeré vaše výtvory je pak možno vyexportovat a sdílet je s jakýmkoli uživatelem na internetu, zaslat je známým či rovnou svému architektovi. Stejně tak lze již udělané modely a plány lehce stahovat z internetu, takže pokud hledáte inspiraci, nebo určitou část cizího plánu chcete použít ve svém návrhu, nic vám nebrání v brouzdání po internetu a hledání.

Je libo prohlídka?

Možnosti 3D tvorby doceníte teprve tehdy, když si chcete svůj výtvor pořádně ze všech stran a do detailů prohlédnout. I zde vám FloorPlan vyjde vstříc, protože vám prakticky umožňuje procházet se vaším vysněným domem. Jako v nějaké počítačové hře se pomocí šipek na klávesnici a myši pohybujete jako duch a prolétáváte vevnitř i vně vašeho projektu.
Aby byl styk s realitou úplný, tak vám program vypočítá, na kolik vás materiál a vybavení domu přijde. Samozřejmě neumí do ceny zahrnout práce, provize pro různé firmy a další poplatky, kterým se při stavbě domu nevyhnete. FloorPlan jednoduše sečte ceny všech položek v projektu a výsledek vám rozepíše v přehledné tabulce.
Co za to?
Již při pohledu dolu na základní info o programu vám je jasné, že produkt, který si zde můžete stáhnout, je shareware. Jedná se o časově omezenou verzi, takže si program můžete vyzkoušet po dobu 15 dní. Na to, abyste FloorPlan mohli vyzkoušet, ještě musíte zažádat e-mailem autora programu o zaslání aktivačního kódu. Toto je pochopitelně bezplatné.
Co už ale bezplatné není, je plná verze programu. Ten můžete zakoupit jako samostatný produkt za 1499 Kč, anebo ve zvýhodněných balíčcích s dalšími programy. Konkrétně se jedná o software Moje zahrada 3D, za což v kompletu zaplatíte 2699 Kč, a balík dalších symbolů, za který s plnou verzí FloorPlanu zaplatíte dohromady 2199 Kč.
Autor: EXECD s.r.o.
Verze: 10
Velikost Souboru: 120,6 MB
Operační systém: Všechna Windows
Licence: shareware
Stáhnout: zde
ab
ab
ab
ab
ab