Kategorie

Tvoříme ve 3D: jak na FloorPlan 3D

V minulém díle našeho seriálu o trojrozměrném modelování jste se dozvěděli o možnosti navrhnout si vlastní dům či byt pomocí programu FloorPlan 3D. Dnes se podíváme na to, jak se tento program ovládá.
Jak jste se mohli dočíst v minulém díle, FloorPlan 3D je uživatelsky velice přívětivý program, jehož ovládání při dostatku trpělivosti a času zvládne i počítačově nepříliš zkušený jedinec. Přesto první kroky do neznáma bývají ty nejtěžší. Proto vám Svět-bydlení pomůže s překonáním oné počáteční fáze, po které se můžete hravě a bez starostí pustit do modelování svého vysněného bydlení.

Jako na rýsovacím papíře

Základními oblastmi, ve kterých se při tvoření budete pohybovat, jsou okno pro prohlížení, okno pro náhled materiálu, výběrové okno a panel nástrojů. Abyste mohli vytvořit základní kostru obytného prostoru, zvolte si v panelu nástrojů tlačítko Stěny. Ve výběrovém okně pak vyberte typ a tloušťku stěny, kterou potřebujete. Pro začátek zvolte např. betonovou stěnu o tloušťce 20 cm.
Po zvolení stěny se přesuňte do okna pro prohlížení a vytvořte si půdorys podle rozměrů, jaké potřebujete. Při vytváření stěn se vám ukazuje jejich přesná míra a po dokončení půdorysu se vypočítá plocha, jakou objekt bude zabírat. Stejným postupem vytvořte uvnitř náčrtu příčky resp. stěny jednotlivých místností. Na toto samozřejmě použijete jiný typ či tloušťku stěny.

Bydlení nejsou jen stěny

Náčrtek bydlení tedy již máte. Nyní je třeba do něj také dodat okna a dveře. K jejich výběru se dostanete stejně jako k výběru stěn. Stačí jen zvolit tlačítko Okna respektive Dveře a pak už jen vybírat z mnoha nabízených symbolů. Po vybrání toho správného klikněte na tento objekt, přesuňte ukazatel myši do míst, kam jej dveře či okna chcete umístit, a potvrďte opět kliknutím myši.
Po kliknutí na tento symbol pravým myšítkem lze upravovat vlastnosti vloženého objektu. Zde si snadno přizpůsobíte barvu, materiál či rozměry zvolených komponent. Aby vám do domečku nezatékalo, nesmíte zapomenout přidat střechu. Opět vás čeká dlouhé procházení a výběr té nejvhodnější z obrovského množství přednastavených střech.

To nejlepší uvnitř

Kostru domu již máte vytvořenou, ale holé stěny a střecha – to přeci ještě není bydlení. Abyste zjistili, jak útulně se budete ve svém čerstvě navrženém příbytku cítit, FloorPlan 3D vám nabízí možnost si jej kompletně zařídit. Do svého bytu tak umístíte prakticky veškeré možné myslitelné zařízení, spotřebiče i dekorace.
Všechny tyto úkony provádíte již známými a vyzkoušenými úkony. Jednoduše označíte v seznamu, přetáhnete a vložíte na vámi vybrané místo. I tyto objekty lze samozřejmě upravovat na tisíc způsobů. Lze je rovněž i otáčet, rotovat s nimi a posunovat. K rotaci se dostanete tak, že si na objekt kliknete dvakrát a táhnete za graficky znázorněnou spirálu.

Jak to celé vypadá?

Co vás po navržení celého domu bude zajímat ze všeho nejvíc? Jistě to bude to, jak vypadá. Trojrozměrné prohlídky, kterou nám FloorPlan 3D nabízí, dosáhnete tak, že si v okně pro prohlížení zvolíte záložku Režim prohlížení. Rázem se přesunete do trojrozměrného světa, ve kterém se pomocí šipek na klávesnici můžete pohybovat zcela svobodně.
Jako duch se můžete procházet i po interiéru domu bez ohledu na zdi. Zdání reálnosti celého projektu je tak velice vysoké. Zbývá už jen projekt uložit a váš první dům je hotov. Toto jsou samozřejmě úplné základy a k dokonalému domu vám pomůže teprve trpělivost, zkoušení a zejména prohlížení veškerých symbolů, které FloorPlan 3D obsahuje. Svět-bydlení vám v tomto přeje hodně štěstí a zdaru.
Autor: EXECD s.r.o.
Verze: 10
Velikost Souboru: 120,6 MB
Operační systém: Všechna Windows
Licence: shareware
Stáhnout: zde
ab
ab
ab
ab
ab