Po freewarovém Blenderu vám nyní představujeme profesionální nástroj pro 3D navrhování a animování. Název tohoto produktu není vybrán náhodou. Cinema 4D se nezřídka používá i ke tvorbě animací ve slavných hollywoodských filmech.
Cinema 4D od společnosti MAXON není ve světě trojrozměrné tvorby žádným nováčkem. Může se pochlubit dlouhou tradicí a vysokou popularitou u amatérských i profesionálních uživatelů. My se dnes podíváme na nejnovější verzi 10.5 a ukážeme si, co nám tento program přináší, co umožňuje a jakých výsledků je s ním možné dosáhnout.
Tohle už jsme někde viděli
Pokud jste četli a absolvovali průvodce programem Blender na Světě-bydlení, pak vám prostředí Cinemy 4D bude připadat velice povědomě. Opět zde máme nějaké panely poseté funkcemi, opět zde máme starou známou mřížku a opět si můžeme svůj výtvor prohlédnout ze všech možných pohledů.
Stejně jako v Blenderu, i zde si můžete prostředí programu přizpůsobit dle libosti. To pro vás znamená přesunování panelů, změnu jejich velikosti či například rozvržení pohledů na objekt, které si zde můžete nechat zobrazovat všechny naráz. V reálném čase ve všech oknech uvidíte, jak se váš model mění z pohledu shora, ze strany, zepředu a pochopitelně i ve 3D.
Abychom však jen neukazovali, v čem je Cinema 4D stejná jako Blender, pojďme se raději podívat na rozdíly v těchto dvou programech. Jako u každého softwarového produktu, existují zde zastánci jednoho, kteří jsou zároveň odpůrci druhého konkurenčního nástroje. Každý uživatel tak má svého favorita, na kterého nedá dopustit. Orientovat se v hádkách na diskusních fórech není proto úplně jednoduché.
Cena, cena a opět cena
Asi nejvýraznějším rozdílem mezi Cinemou 4D a již recenzovaným Blenderem je v licenci. Zatímco Blender je distribuován zadarmo, tak za používání Cinemy 4D zaplatíte nemalou částku. V závislosti na jednotlivých úrovních, verzích a doplňcích, které můžete k programu obdržet, se cena pohybuje kolem 1 000 dolarů (sic!). A to pro amatérského uživatele není vůbec malá částka.
Výše ceny, za kterou program pořídíte, tak Cinemu 4D přímo předurčuje k profesionálnímu využití. Program je tak většinou používán zkušenými grafiky a tvůrci speciálních efektů do filmů. Cinema 4D se totiž vyznačuje zejména kvalitním rozpohybováním modelů – tedy animací. Ta je pak hlavním tahákem programu a výhodou oproti v tomto bodě chudšímu Blenderu.
Klady Cinemy
Cinema 4D je obecně lépe hodnocena v porovnání s Blenderem v oblasti kompatibility a použitelnosti importovaných a exportovaných souborů. To znamená, že pokud máte nějaký model, texturu či prostředí vytvořené v Cinemě a chcete jej přenést a dále upravovat v jiném editoru, pak máte větší šanci, že právě toto bude fungovat. Týká se to pochopitelně i opačného směru přenášení grafiky.
Více je Cinema 4D ceněna za lépe technicky provedené grafické doplňky, jako jsou třeba vlasy, oblečení a další. Mnoho uživatelů se na podporu Cinemy také vyjadřuje v tom smyslu, že uživatelské prostředí je přehlednější, lehčeji zvládnutelné a celkově příjemnější, oproti strohým, graficky nevyvedeným a místy chaotickým ovládacím prvkům Blenderu.
Za zkoušku nic nedáte
Přestože se v mnoha směrech Cinema 4D jeví jako lepší editor pro tvorbu 3D modelů a scén, mnoho uživatelů může odradit svojí vysokou cenou. Komerčnost produktu má pochopitelně i své výhody. Mezi ně patří zejména lepší technická i produktová podpora či mnohem povedenější lokalizace programu do češtiny. Ta je mnohem kvalitnější, než v amatérsky přeloženém Blenderu.
Pro koho je Cinema 4D vlastně určena? Zejména profesionálům případně pokročilým amatérům, kteří jsou ochotni obětovat nemalou částku na zakoupení kvalitního nástroje. Vám ostatním však nic nebrání v tom, abyste si program vyzkoušeli v povedené a časově neomezené demo verzi.
Autor: MAXON
Verze: 10.5
Velikost Souboru: 189,6 MB
Operační systém: Všechna Windows
Licence: shareware
Stáhnout: zde