Kategorie

"Tvoříme prostor pro váš život", říká renomovaný architekt Radim Václavík

Co říká renomovaný architekt Radim Václavík na současnou architekturu a co si myslí o nynějších studentech architektury? Jak vnímá architekturu právě on?
Architekt Radim Václavík tvoří prostor pro život, což je také krédem jeho stavebně projektové kanceláře s názvem ATOS6. Věnuje se komplexním návrhům životního prostoru. Ať už to jsou rodinné domy, rekonstrukce či zakázka jako je sportovní hala nebo letní koupaliště. Mezi jeho velice úspěšné projekty patří přestavba domu s pečovatelskou službou v Ostravě, která získala několik ocenění jako: Čestné uznání Fasáda Moravskoslezského kraje 2007 v kategorii „C" Bytové domy nebo Čestné uznání Statutárního města Ostravy v soutěži o titul DŮM ROKU 2007.

architekt Radim Václavík/ATOS 6

1. Můžete nám prozradit, na čem momentálně pracujete?

V současné době máme rozestavěné  čtyři projekty rodinných domů a jednu rodinnou vilu. Především ale právě navrhujeme centrální městský park v Ostravě.

2. Jaká byla Vaše první realizace?

Úplně první? Tak to byla chýše z trávy, kterou jsem postavil, když mi bylo pět let. Po ukončení studia na fakultě architektury to byla celková rekonstrukce rodinného domu.

3. Co Vás poslední dobou zaujalo ve Vašem oboru ?

Každý den mne překvapují nové stavební materiály a technologie. V dnešní době je možné udělat cokoli. Bohužel to ale není zadarmo, novinky jsou dost drahé a často si říkám, zda má cenu tím stavbu prodražovat.

4. Čím se odlišují Vaše projekty - realizace od ostatních?

Nevím, zda je ta otázka pro mne. To by možná mohli říci naši klienti. Rád pracuji s prostorem, často bez využití drahých a  líbivých materiálů.

5. Kladete důraz na ekologii? Letošní Grand Prix architektů vyhrálo Centrum ekologických aktivit Sluňákov u Olomouce, které využívá pasivní úsporu energie. Myslíte si, že by to měl být standart pro architekturu 21. století?

Je to dnes trochu móda. Trend je ale správný. Jen si nemyslím, že standard bude mít pasívní parametry. Já typuji standard nízkoenergetický, má totiž výhodnější poměr cena versus výkon.

6. Z Vašich staveb je patrné, že se inspirujete funkcionalistickými stavbami. Co je Vám inspirací, máte nějaký architektonický vzor (stavbu či architekta)?

Inspirací je pro mne vždy místo stavby a její uživatel. Rád jezdím studovat domy do Švýcarska nebo Holandska.

7. Řekla bych, že Vaše stavebně projektová kancelář Atos6 se zabývá mimo jiné také výstavbou "minimalistických" rodinných domů. Stává se Vám, že musíte své klienty přesvědčovat, aby ustoupili od některých svých záměrů, nebo spolupráce probíhají obvykle "hladkým" způsobem?

Já bych ani neřekl, že ty domy jsou minimalistické. To totiž vyjadřuje styl, kdy je „nic“ záměrem. Já ale chci jednoduchost a přehlednost. Nebojím se použít málo prvků. Je to o sebevědomí při návrhu i užívání. Ten výsledný klid a přitom tah na branku, to je můj záměr. Klienti už k nám chodí informovaní a žádné hádky nemáme.

8. Jaký je Váš názor na rozsáhlý projekt Nové Vítkovice, který počítá se zástavbou průmyslových ploch s rekonstrukcemi a výstavbou nových obytných bloků a zón pro volný čas?

Nevím, který z projektů myslíte. Za patnáct let, kdy mne tato oblast zajímala, už těch projektů bylo více. Obecně rekonverzi „Dolní oblasti“ fandím.

9. Co Vás vedlo k založení CNA a co je jejím cílem?

Cítili jsme s kolegy potřebu kontaktu se světem. Chtěli jsme přitáhnout výstavy, za kterými jsme jezdili do Prahy nebo Brna do Ostravy. Chtěli jsme pomoci rozběhnout ostravskou školu architektury.

10. Dočetla jsem se, že spolupracujete s fakultou architektury na VŠB v Ostravě. Jaké jsou Vaše zkušenosti se studenty architektury?

Tady v Ostravě zatím mnozí studenti vůbec netuší, co architektura opravdu obnáší. Za poslední tři roky ale škola udělala obrovský skok dopředu a já věřím v lepší zítřky.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.

Foto:  Radovan Šťastný, Archiv Atos6, www.atos6.cz
ab
ab
ab
ab
ab