Kategorie

Tři kroky ke správné posteli

Jak ukazují průzkumy, třetina Čechů si za dobu své dospělosti ještě nevyměnila matraci. Přitom odborníci doporučují provést výměnu matrace každých sedm, maximálně deset let. Je proto nejvyšší čas zamyslet se nad hygienou našeho spánku.

Rám a jeho rozměry

První věcí, nad kterou bychom se měli zamyslet při koupi nové postele, je její šířka a délka. Ta je totiž přímo závislá na rozměrech těla jejího uživatele. Délka postele by správně měla být zhruba o 25 cm delší, než je výška vaší postavy. Problém možná nastane tehdy, pokud jste muž vysoký přes 190 cm. Můžete se samozřejmě obrátit na specializované nábytkové studio, kde vám ochotně zhotoví postel na míru.
 
 
Co se týče šířky lehací plochy, platí, že čím širší postel je, tím větší pohodlí svému majiteli poskytuje. Standardní šířka postele je 90 cm, pohodlnější ovšem bude, pokud si pořídíte lůžko širší, to znamená okolo 120-140 centimetrů. Dalším podstatným aspektem při volbě správného lůžka je také jeho výška. Podle hygieniků je minimum výšky umístění lehací plochy 25 centimetrů. Rozhodně ale neuděláte chybu, pokud si pořídíte postel vyšší. Zvláště starším nebo nemocným osobám se bude lépe vstávat z postele vysoké například 50-55 centimetrů.

Rošt musí správně podepřít

Správnému větrání lůžka bychom měli věnovat patřičnou pozornost. Kostra rámu postele musí každopádně zajišťovat odvádění vlhkého vzduchu pod lehací plochou. Na trhu jsou dnes k dostání rámy v mnoha provedeních - od masivních či laminátových, přes kovové po celočalouněné.
 
 
Podstatnou funkci při tvorbě zdravého lůžka plní také rošt. Správný rošt dopružuje matraci a prodlužuje její životnost. V současné době nejčastěji používáme rošt lamelový. Rošt nemusí být nutně jen pevný. Na trhu už jsou dnes k dostání také rošty polohovací. Takový rošt ocení především lidé se specifickými zdravotními potřebami, ale také každý, kdo je zvyklý si v posteli číst či sledovat televizi.

Matrace

Konečně podstatným krokem při výběru správného lůžka je výběr matrace. Platí, že i v případě používání dvoulůžka by měl mít každý z nocležníků svůj rošt a svou matraci. Při volbě matrace bychom měli přihlížet především k věku, zdravotnímu stavu a postavě uživatele. Při volbě matrace také záleží na tom, na jaký druh roštu ji použijeme. Rošt a matrace by totiž měly vytvářet kompaktní celek. Na lamelové či křidélkové rošty je vhodné si pořídit matrace polyuretanové nebo latexové, případně matrace sendvičové. Matrace pružinové nebo taštičkové pak umisťujeme například na pevné desky či laťkové rošty.
 
 
Dalším aspektem, který bychom měli při volbě matrace zvážit, je její tvrdost. Například sendvičové matrace, často z takzvané studené pěny, se velmi dobře přizpůsobují tělu. Existují i tzv. matrace se zónovou tvrdostí, které se přizpůsobují podle potřeb různých částí těla. K dostání jsou tří až sedmizónové matrace, které podle potřeby rozdílně podepírají takové partie, jako je hlava, bedra, ramena, kolena nebo chodidla. Někteří výrobci nebo studia spánku vám mohou pomoci při výběru vhodné tvrdosti matrace použitím tzv. měřicí deky. Nezbytným doplňkem pro zdravé spaní jsou také anatomické polštáře. Anatomické polštáře slouží ke správnému podepření krční páteře. Opět je nutné při jejich výběru zohlednit výšku naší postavy.
ab
ab
ab
ab
ab