Kategorie

Tři argumenty proti kobercům

Líbí se vám, jak vás koberec hřeje do nohou? V jemnosti se mu jen tak něco nevyrovná, ale má i svoje nevýhody. Tentokrát se budeme věnovat právě jim.

Problém číslo jedna: Zvířátka a prach

A nemáme zrovna na mysli domácí miláčky (i když, záleží na vašem úhlu pohledu). Řeč je o drobných zvířátkách, která žijí ve vašem koberci, ačkoli je nikdo nezval. Nejen že to není moc příjemná představa, navíc ztrpčují život astmatikům i zdravějším obyvatelům domu. Můžete si pořizovat nové a nové vysavače s ještě větším výkonem a ještě modernějšími technologiemi, vodní, cyklonové a třeba fotonové, nic to nemění na tom, že roztoči a prach budou vaše každodenní realita, dokud se koberců nezbavíte. Každé vlákno, ze kterého je koberec utkán, se skládá z desítek až stovek menších vláken, a každé z těch vlákének je schopno zachytávat prach nebo ukrývat nějakou tu havěť.

Problém číslo dvě: Rohožkový efekt

Je obecně známo, že v mnoha zemích se lidé po příchodu domů běžně nepřezouvají do pantoflí nebo bačkor. Jak potom vypadají jejich koberce? To je samozřejmě trochu potíž. Koberec pak slouží jako jakási druhá, jemnější rohožka, která zachytí sice menší, ale stále znatelnou část nečistoty přinesené do domu. Pokud je venku mokro, nemáte jinou možnost, než se zout a po zaprášené podlaze se vydat v ponožkách. Ale ani pokud se držíte české pantoflové klasiky, nemáte rozhodně vyhráno. Kdy jste se naposledy dívali na podrážky svých papučí? Chodí s vámi do koupelny, na záchod, do ložnice, zachytávají mokrou i suchou špínu a vesele ji roznášejí po kobercích. A chodit doma zcela bosky už vůbec není ideální řešení, protože dlouhodobě zašlapaný pot z nohou je typem nečistoty, který se z koberců dostane prakticky jen chemickým čištěním.

Problém číslo tři: Kolize nábytku a koberce

Možná s tím máte sami osobní zkušenost. Koupíte si celoplošný koberec, nějakou domu jej máte doma a rozhodnete se přestavět nábytek. Při té příležitosti se ovšem ukáže, že skříně už stačily do koberce vylisovat zřetelné důlky a barva pod nimi je viditelně tmavší než tam, kde na koberec dopadalo denní světlo. Ale ani když si pořídíte koberec kusový, nemáte vyhráno. Konfigurace nábytku a koberců totiž bude vypadat podle vašich představ jenom jednou: úplně na začátku, když koberec poprvé položíte. Běžný provoz v domácnosti už mu nikdy nedovolí ležet tam, kde byste si to přáli, bude se neustále posouvat, shrnovat, obracet a podobně. Co to všechno znamená? Mít koberec je svým způsobem luxus. Musíte být zvyklí pravidelně uklízet, a musíte se smířit s tím, že textilní podlahová krytina vyžaduje mnohem častější pozornost než jakýkoli jiný typ. Nikdy nezapomínejte - i když prach a roztoči nejsou vidět, opravdu v koberci existují a je potřeba s nimi přinejmenším jednou za týden pořádně zamávat!

ab
ab
ab
ab
ab