Kategorie

Trendy v obývacích pokojích

Obývací pokoj nám slouží především k odpočinku, k pobývání a k setkávání s přáteli a ne jako úložiště věcí. Současný obývák si vystačí s malou sestavou nábytku pod televizí, konferenčním stolkem, sedačkou, velkými květinami a případně nějakou nižší komodou.
Éra těžkých a plných obývákových stěn dávno minula. Současným trendem je především volnost. A platí to i o obývacím pokoji.

Styl obývacího pokoje

Úložiště pod televizí, která bývá středem našeho obýváku, se úplně nezbavujme. Hodí se k uložení CD a DVD a do polic nebo za prosklená dvířka se umístí přehrávače, set-top-box a receiver. Každopádně, současným trendem je jednoduchý styl širokých kontejnerů se silnými policemi. Moderním interiérům obecně vládnou geometrické a spíše hranaté tvary. Tomu odpovídá i styl nízkého stolku. Ten je vhodné barevně sladit s obývací stěnou, nebo použít univerzální kombinaci sklo-kov. Vždy ale dbejme na to, aby byl se zbytkem obývacího pokoje v jednom duchu a stylu. A nemusí to být nutně stolek typického tvaru – současným trendem je pravý opak. Pořiďme si například čtvercový stolek s rozměry alespoň metr na metr. Nemusí sloužit pouze k odkládaní nápojů, časopisů a ovladačů, vejdou se na něj bez problému i rozměrnější dekorace z květin a svící. Takový stolek bude obzvláště dobře vypadat, bude-li nižší, třeba jen 30 cm.

Sedací souprava

Sedacím soupravám velí stejné principy. Takže volme spíše ty jednodušší, hranaté a bez zbytečných příkras v podobě vyřezávaných dřevěných výplní. Poohlédněme se po nových druzích materiálů a tvarů. Praktické jsou sedačky s prodlouženou částí pro nohy, na kterých se bezvadně relaxuje. Sestavu doplňte o nízký taburet nebo velmi oblíbené chaise lounge. Vše samozřejmě sladěné k sobě samému i celému interiéru obýváku.

Doplnění rostlinami

Současným trendem jsou velké a exotické květiny a palmy. Dva tři takové výrazné kusy úplně změní celý obývák a dodají mu ráz a dojem zabydlenosti. Volte rostliny jako je Nolina (sloní noha), Cykas s nádherným vějířem listů nebo jiné vyšší palmy.

Barvy stěn a prostor

Nebojme se rozhodnout pro další výrazné prvky a barvy. Jedna stěna, nebo její část ve výrazné syté červené barvě v kombinaci s šedou a zelenou barvou rostlin bude jistě správná volba. Pokusme si hrát s prostorem a ze sádrokartonu vyrobme na stěnách niky nebo různé průhledy s osvětlením. Po instalaci zajímavé suché vazby a nasvícení jednou bodovkou v úplné tmě získá obývák zcela jinou atmosféru.

Podlaha obývacího pokoje.

Dbejme i na podlahu. Trendem jsou opět exotická řešení, oblíbená je však stále i „klasika“. Skvěle vypadají podlahy z cizokrajných dřevin tropických pralesů (navíc jsou velmi tvrdé) nebo různě olejované a upravené dubové podlahy. Opět, jako u zařizování celého bytu platí – pokud nemáme dostatek vkusu a chceme být trendy – v investici do obýváku nezapomeňme na dobrou radu zkušeného odborníka.
ab
ab
ab
ab
ab