Nechali jste si postavit dům, ale ještě jste nestihli založit trávník? Nebo jste koupili starou usedlost a nejste spokojeni s kvalitou stávajícího? Pak v tomto článku naleznete odpovědi na otázky týkající se zakládání nového trávníku.
Mohlo by se zdát, že jednodušší činnost na zahradě neexistuje – prostě pohrabeme plochu, kde bude trávník vyset, nasypeme semínka travní směsi a pak už jen čekáme, až vyroste. Bohužel, tak jednoduché to není. Výsadba trávníku je dosti náročná a jejímu provedení je vhodné věnovat značnou pozornost, jelikož se obvykle jedná o nejnamáhanější plochu zahrady.
Kvalita golfového trávníku je jeho hlavní předností
S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky! Přesvědčte se
zde
Příprava půdy
Celý proces bychom mohli rozdělit do několika etap. Tou první bude bezesporu příprava půdy, do které chceme trávník sadit. Nejdůležitější je její zkypření a to přibližně do hloubky 25 cm. Měli bychom také zbavit půdu zbytků kořínků plevelů případně kamínků, pokud se v lokalitě vyskytují. Lépe se hodí propustnější půda, písčitá, aby mohla tráva lépe dýchat. Dalším úkonem bude hrubé srovnání terénu do roviny tak, aby vznikla plocha vhodná pro setbu. Aby trávník dobře prospíval, měli bychom 2–3 dny před setím aplikovat do svrchní vrstvy půdy (cca 5 cm) vhodné hnojivo.
Setí travního semene
Poté nastane závěrečná etapa, kdy musíme urovnat plochu do finální podoby a rozesít travní semeno. Plochu jednoho m2 bychom měli osít cca 25g osiva. Nakonec se vysetý trávník musí uválcovat, nebo jiným způsobem udusat a pokropit. První zálivka by měla být velice opatrná, abychom travní semena neodplavili, ale zároveň vydatná, aby se trávník dobře ujal. Nejvhodnější dobou pro setí trávníku je konec léta, resp. začátek podzimu. Zem je ještě dostatečně prohřátá a srážky začínají nabírat na objemu, není tedy nutné příliš často uměle zavlažovat. Závisí to však na konkrétních podmínkách. Nový trávník poprvé sečeme v okamžiku, kdy má výšku 10 – 12 cm. Výška po sečení by měla být přibližně 5 cm.
Vzhledně upravit můžeme nejen okrasný trávník
Tipy pro krásný trávník
Největší vliv na konečnou kvalitu a podobu trávníku má samozřejmě typ travní směsi. Při výběru je vhodné volit takové osivo, jehož travní semena tvoří silné kořeny a rostou do šířky. To je důležité pro rozložení zátěže mezi jednotlivé rostlinky a udržení dobrého stavu celého trávníku. K dispozici jsou travní směsi pro různé účely – sportovní trávníky, ozdobné trávníky nebo trávníky do stínu.
Vybrané druhy travních směsí (MOC: Park – 178 Kč, Sport – 185 Kč, Golf – 215 Kč, Stín – 178 Kč)
Co pořídit
A co všechno se vám bude při zakládání trávníku hodit? Budete potřebovat vhodné nářadí – rýč nebo rycí vidle pro zkypření půdy, hrábě na urovnání terénu, zahradní válec a zavlažovací zařízení (konev nebo jiný nástroj pro zavlažování). Pro hnojení je vhodné vybírat mezi specializovanými přípravky pro trávníky, např. Floraself nebo Eurogreen Starter. Pokud si chcete zjednodušit proces setí, doporučujeme navštívit půjčovnu zahradního nářadí a zapůjčit si secí vozík, který nejen že vám usnadní práci, ale postará se i o rovnoměrné rozložení osiva na ploše. Cena za půjčení secího vozíku se pohybuje od 50 Kč/den, u zahradního válce je to 200 Kč/den.