Kategorie

Tradiční "Vafky" v novém designu

Letošní veletrh For Arch opět představil řadu novinek. Mezi nimi mělo svou premiéru i "staronové" plynové topidlo, známé jako "vafky", které se v sedmdesátých letech stalo nedílnou součástí nevábné architektury činžovních domů.
Současná bytová výstavba je zaměřena na vytápění s možností volby topného média a centrálním rozvodem. Naproti tomu vytápění bytů v činžovních domech  leckdy komplikuje fakt, že vlastnické práva k bytům nesou jednak pronajímatelé – soukromé subjekty či městské části, a jednak lidé, kteří mají byt v osobním vlastnictví. Když se v jednom činžovním domě sejdou nájemníci a vlastníci s rozdílnými názory a představami, jak vytápět byt, pak zbývá pouze etážové, plynové nebo elektrické vytápění. V úvahu připadají například i kdysi tradiční vafky. Uvažujete-li vyměnit stará a nefunkční kamna za nová, zajděte se na ně podívat na výstavu AquaTherm v Praze.

Nová topidla mají nejen nový design, ale i vyšší výkon

Vafky lehčí a výkonnější

Každého zájemce bude jistě zajímat, čím se nové vafky odlišují od původních modelů. Samozřejmě, že výrobce se přednostně zaměřil na zvýšení výkonnosti. Hlavní částí topidel je celohliníkový výměník tepla, který zaručuje vysokou účinnost a dlouhou životnost. Materiál a tvar výměníku se příznivě promítají do parametrů nových vafek. Účinnost stoupla na hodnotu 91 až 92%, při snížení spotřeby plynu (cca o 10 %) u jednotlivých výkonových verzí. Topidlo je osazeno hořákem Worgas; nastavený výkon a teplotu kontroluje armatura Eurosit 630, která pomocí čidla automaticky udržuje nastavenou teplotu v místnosti. Bezpečnost uživatele plynového spotřebiče jistí termopojistka – ta se postará, aby při ztrátě plamene došlo k bezpečnému uzavření přívodu plynu.

Vafky jsou určené pro lokální vytápění bytů a rodinných domů, kde odpadá starost se zamrznutím vody v topném systému

Vafky v novém kabátě

Dalším vylepšením nových modelů je snížení hmotnosti topidla na 29 kg (zásluhou lehkého hliníkového výměníku) a jednotná výška 580 mm. Jednotlivé typy se liší pouze šířkou, což usnadňuje jejich instalaci v případě náhrady za starší modely vafek. Pro zvýšení pevnosti je kryt vyroben z oceli s povrchovou úpravou neutrální slonové kosti, takže plášť nenarušuje vzhled interiéru. Uživatel určitě ocení i velmi tichý provoz ve všech režimech (náběh na teplotu, chladnutí).

Roura pro odtah se dá umístit do původního otvoru po starším modelu bez jakýchkoli stavebních úprav

Vafky se snadnou instalací

Topidla jsou dodávána včetně příslušenství (odtahu). Výběr je možný ze třech modelů, které jsou sice designově stejné, ale liší se cenou a technickými parametry. K usnadnění instalace přispívá i průměr sací roury, která se dá umístit do původního otvoru po starším modelu bez jakýchkoli stavebních úprav.
ab
ab
ab
ab
ab