Zvolit správné topení do koupelny může být věda. Obzvlášť, pokud máte zohlednit ekonomické, funkční i estetické hledisko. Jak tedy na to?
Připojení koupelnových otopných žebříku
Typy koupelnových žebříků dělíme dle zdroje tepla, na který jsou připojeny. Jako první je elektrický radiátor. Elektrické topení do koupelny je připojeno do zásuvky nebo do elektrické sítě a regulace teploty je zajištěna termostatem. Ten ale není součástí radiátoru.
Dále to je teplovodný radiátor, funguje jako ostatní radiátory v domě, je připojen k ústřednímu topení domácnosti. Jeho teplota se klasicky nastavuje ručním nebo termostatickým ventilem.
Kombinovaný radiátor pak spojuje vlastnosti obou. Je připojen k otopnému systému domácnosti. Vytápění mimo topnou sezónu je umožněno díky zabudované elektrické otopné tyči.
Výkon
U topného žebříku je klíčový výkon, zvlášť pokud v koupelně není jiné topné těleso. Pokud ale topný žebřík budete využívat jen jako sušák ručníků, nemusíte si s výkonem příliš lámat hlavu. Důležitá je samozřejmě i velikost koupelny. Obecně ale platí, že na metr krychlový otopné plochy potřebujete asi 50 W výkonu. Právě dobře zvolený výkon rozhoduje o tepelné pohodě, ale i o částce, kterou zaplatíte za vytápění.
Žebříkové topení do koupelny
Někomu se to může zdát jako samozřejmost, někomu ne. Pokud ale budete na radiátoru sušit i ručníky či jiné kusy oblečení, nezapomeňte vybrat žebřík, který má příčky dál od sebe, taktéž nezapomínejte na umístění topení dále od zdi. Praktičtější na údržbu jsou také žebříky s hladkým povrchem, ty pak stačí omývat vodou s jarem nebo jiným jemným čistícím prostředkem.
Podlahové topení do koupelny?
Další, o něco dražší možností, je podlahové topení. To vám zaručí, že budete mít v místnosti vždy teplo od nohou a neprochladnete. Velkou výhodou je také jeho neviditelnost, topné rohože se totiž instalují přímo pod dlažbu. Jsou tak vhodným řešením do míst s omezeným prostorem.
A co cena?
Tou lacinější variantou jsou samozřejmě koupelnové žebříky, které pořídíte již od 1 000 korun (ovšem ty nejzákladnější varianty). Ty výkonnější, kvalitnější a designové kousky pořídíte od 3 000 do 20 000 korun. Horní hranici samozřejmě atakovat nemusíte, taktéž ale doporučujeme alespoň o trochu přeskočit tu nejspodnější.