Kategorie

Tipy na květiny do truhlíků

Tipy na květiny do truhlíků
Rostliny v truhlících jsou skvělou alternativou pro ty, kteří nemají za domem vlastní zahrádku, ale přesto touží po kontaktu s přírodou. S trochou fantazie a zručnosti může za vaším oknem vyrůst „skutečná“ malá zahrada. Jak zvolit ty správné rostliny a jakou péči jim dát?

Během roku existují tři zásadní období, na která čekají milovníci truhlíkové výsadby. První příležitostí je začátek jara – při prvních teplých, slunných dnech můžeme na terasu vynášet první rostliny, které nejsou příliš choulostivé na chlad. Další období přichází po 15. květnu, to můžeme ven vysázet rostliny citlivé na mráz. Ty, které pocházejí ze subtropů, musí zpravidla zůstat v domě až do poloviny května, kdy ledoví muži s konečnou platností odzvoní nočním mrazíkům. S tropickými rostlinami počkáme pro jistotu až do začátku června. Poslední možností bývá začátek podzimu.

Jak vybírat?

Pořídit si můžeme kvetoucí rostliny, sortiment sezónních květin naštěstí stále narůstá. Oblibě se zejména v posledních letech těší zelené rostliny, výjimkou nejsou ani zakrslé keříky nebo bonsaje. V truhlících můžeme dokonce pěstovat i zeleninu, okrasné papričky nebo rajčata. Často truhlík působí nejlépe, pokud zkombinujeme různé typy rostlin dohromady. Dbáme však na to, aby jednotlivé druhy měly alespoň přibližně stejné nároky na umístění a na zálivku.

Kvetoucí rostliny

Pelargónie se k nám i do celého světa rozšířily z Afriky. Jsou oblíbené pro svoji nenáročnost, jednoduchou péči a odolnost vůči škůdcům a chorobám. Dlouhodobě dokáží přečkat nepříznivé podmínky, zejména nedostatek světla a vody. Mají krásné, bohaté a barevné květy.

• Petúnie urazily v posledních patnácti letech díky šlechtitelskému úsilí velký kus cesty. Snad žádná jiná balkónová letnička nezaznamenala takový nárůst nových odrůd. Petúniím se daří na slunném místě, snesou plné slunce, nejsou náročné na vodu. Vadí jim však prudký déšť a větrné stanoviště, neboť jsou náchylné k polámání.

• Begónie nesnáší přímé slunce, vyhovuje jim polostín. Nemají rády přelití, ale ani sucho. Jsou velmi křehké, proto je chráníme před větrem, při kterém by se snadno olámaly květy, nebo dokonce celé výhony.

• Lobelka je nízká a velice odolná letnička. Snese i prudký déšť. Nemá ráda přeschnutí substrátu.

• Verbena (sporýš) je velice oblíbená. Snese plné slunce i polostín. Vyžaduje intenzívní zálivku.

ab
ab
ab
ab
ab