Kategorie

Tipy, jak využít dešťovou vodu

Tipy, jak využít dešťovou vodu

Větší a větší výkyvy počasí zapříčiňují také větší vzácnost vody. Jak s ní správně naložit?

Začněte využívat dešťovou vodu a ušetřete tak svoji peněženku. Mrkněte se s námi na pár tipů, jak se s dešťovou vodou dá naložit.

Obáváte se o kvalitu?
Pokud jste si ihned položili otázku ohledně kvality takové vody, nemusíte se bát. Hned několik výzkumů potvrdilo, že kvalita srážkových vod je naprosto dostačující pro širokou škálu využití na zahradě, dokonce i v domácnosti. "Pro zavlažování zahrady je dokonce vhodnější než voda z kohoutku, neobsahuje totiž chlór, je chudá na soli a minerály, což je opak tvrdé vody, a tak nedochází k zasolování půdy," vysvětluje pan David Benda, odborník z oddělení zahrady v Hornbachu. Jediné, na co byste si měli dávat pozor, jsou plechové střechy. "U těch dochází k uvolňování staršího nátěru, v případě střechy pokryté asfaltem nebo eternitem nedoporučujeme dešťovou vodu využívat k zalévání záhonů, jelikož se do ní mohou uvolňovat toxické látky," dodává pan Benda. 

Využití na zahradě
Zde záleží samozřejmě hodně na tom, jak velikou máte zahradu, u té větší se ale vyplatí investovat do automatického zavlažování. To tak ušetří veškerou práci (jen si představte, jak po velké zahradě běháte s konví každý den) a ušetří až 70 % spotřeby vody. Automatické zavlažovací systémy lze většinou připojit přímo na dešťový barel.

Nadzemní, nebo podzemní nádrž?
Dešťovku samozřejmě lze využívat i k ostatním věcem, než je zavlažování zahrady. Můžete ji využít například na splachování nebo praní prádla. Pro tyto účely je ale vhodnější podzemní nádrž, která je připojena na samotný rozvod vody v domě. To vše samozřejmě ale vyžaduje daleko náročnější stavební úpravy nejen na pozemku, ale i v domě. Tyto nádrže se ale také dají napojit na systémy automatického zavlažování. Co se týče pouhého zalévání zahrady, postačí nádrž nadzemní. Ty jsou nejčastěji vyrobeny z tvrzeného plastu a jsou k dostání v objemech od 50 do 500 litrů. Doporučujeme si pořídit zakrytý sud, jelikož poté odpadne nutnost instalace roštu pro zachytávání spadaného listí či ostatních nečistot. 

Kam nádrž umístit?
Nejpraktičtější řešení je umístění sudu na vodu přímo k okapu. Dobré je, když si k sudu pořídíte rovnou i sběrač vody - instaluje se na konec okapu a je vybaven ochranou před přetečením. Jakmile hladina vody v nádrži dosáhne maximální výšky, voda začne protékat do kanalizace. 

Jak se o takovou nádrž starat?
Nejlepší je nádrž umístit někam, kde na ní nesvítí přímé slunce. Ideální je tedy místo někde ve stínu, například u stěny domu. Nezapomeňte také párkrát za rok nádrž vylít a vyčistit.

 

 

 

ab
ab
ab
ab
ab