Kategorie

Tipy, jak v domácnosti ušetřit za elektřinu

Často tušíme, jakými způsoby se dá ušetřit na spotřebě elektrické energie, ale většinou tyto zásady nedodržujeme. Víte, o kolik peněz nás to připravuje?

Velké energetické společnosti si jsou dobře vědomy nenahraditelnosti tradičních zdrojů energie, proto i ony se výrazně podílejí na propagaci úsporného a efektivního užívání elektrické energie a plynu.

Zaměřte se hlavně na teplo

Vytápění domácností představuje největší zátěž – až 60% z celkové spotřeby energie. Některá úsporná opatření jsou velmi nákladná (instalace solárních panelů, využití větrné energie), zateplení Vašeho domu je sice finančně náročné, ale pokud chcete opravdu na teple ušetřit, dosti podstatné. Důležitá jsou také méně náročná opatření – utěsnění oken a dveří,  instalování automatických regulátorů tepla (regulátor můžete pořídit za cca 2 tisíce korun).
 

Hlavní zásady pro úspory v domácnosti:

1)Radiátory ústředního topení nezastavujte nábytkem, bránili byste tak volnému proudění teplého vzduchu. Nevhodné jsou také dlouhé a těžké závěsy.
2) Zkuste si zvyknout na pravidelné větrání – pětiminutová výměna vzduchu je mnohem efektivnější a úspornější, než neustálé otvírání a zavírání oken.
Myslete také na to, že budete-li šetřit tepelnou energii, neulevíte jen své peněžence, ale také životnímu prostředí – čím méně energie spotřebujete, tím méně fosilních paliv bude spáleno.
 

Spotřeba teplé vody

Na vodě pro domácnost se dá také velmi dobře ušetřit – spotřeba teplé vody je druhou největší zátěží domácností. V případě teplé vody velmi záleží na našich zvyklostech, způsobu vaření, stravovacích návycích apod. Samozřejmě, že měnit letité zvyky je těžké, dáme Vám proto několik tipů, z nichž alespoň některé byste mohli dodržovat:
  • Sprchování je rozhodně ekonomičtější, nežli dlouhé koupele s opakovaným vypouštěním a připouštěním vody (navíc především pro mužskou populaci je sprchování mnohem zdravější). Dáte-li přednost sprše před koupelí, můžete ušetřit i jednu třetinu teplé vody. Nejvýhodnější je, když během nanášení mýdla a šampónu proud vody zastavíte. Vyplatí se také investovat do úsporné sprchové hlavice (cena se pohybuje od 300kč výše).
  • Naprosto zbytečná spotřeba vody nastává, pokud si čistíte zuby s tekoucí vodou. Zuby bychom si měli mýt po dobu tří minut, vodu je proto rozhodně lepší zastavit.
  • Díky modernímu splachovacímu zařízení můžete snížit spotřebu vody na WC až o polovinu – ne vždy je zapotřebí splachovat šesti litry vody, systém dvojího splachování dovoluje spláchnout pouhými třemi litry vody.
  • Pokud nemáte myčku, která je nejlepší variantou ekonomického mytí nádobí, zamyslete se nad způsobem, jakým nádobí myjete. Pokud Vám nevyhovuje mytí v napuštěném dřezu, zkuste alespoň nepouštět zbytečně silný proud vody a při mytí větších nečistot vodu raději zastavte (výhodnější je proto páková baterie, se kterou se snadněji manipuluje).

Jak staré jsou vaše elektrické spotřebiče?

Velkou překážkou při spoření energie jsou staré spotřebiče – především lednička, pračka, myčka nebo starý počítač s velkým monitorem. Výměna těchto „žroutů“ za nové spotřebiče třídy A+ je pro mnohé finančně příliš nákladná, zkuste se ale dohodnout s rodinou na tom, kde se dá ušetřit nějaké ta koruna a co nejdříve se starých spotřebičů zbavte.
Pár dalších tipů, jak ušetřit na elektřině:
  • Tam, kde nejste nuceni často rozsvěcovat a zhasínat (koupelna, WC) sviťte pomocí úsporné kompaktní zářivky, která vydrží 15x déle a spotřebuje o 80% méně energie než klasická žárovka. Pořizovací náklady nejsou tak vysoké – kvalitnější zářivku zakoupíte i za 150kč.
  • Pokud se chystáte koupit počítač, zvolte raději přenosný notebook, je mnohem úspornější.
  • Snažte se nenechávat lednici dlouho otevřenou, případnou námrazu určitě brzy odstraňte – námraza snižuje chladící výkon, spotřeba energie se může zvýšit až o 70%!
  •  Neperte zbytečně několik kousků prádla – do pračky se vejde až 5kg oblečení.
  • Během vaření používejte pokličky – vaše jídlo bude hotové podstatně rychleji. Nezapomínejte ani na úsporný papiňák.
ab
ab
ab
ab
ab