Kategorie

Tipy a triky pro osvěžení koberce

Jako každá jiná textilie i koberec rád přitahuje nečistoty nebo pachy. S těmito problémy se ale většinou dá jednoduše vypořádat. Poradíme jak.

Koberec se samozřejmě dá nechat profesionálně vyčistit. Můžete si na to buď objednat firmu, která čištění provede přímo u vás doma, nebo koberec naložit na střechu auta a odvézt do specializované čistírny. Oba případy ovšem zahrnují poměrně velké finanční vydání a použití agresivních detergentů. Máme pro vás radu, jak se zkusit vypořádat se třemi nejčastějšími problémy bez cizí pomoci.

Zašlé skvrny na koberci

Pokud zvažujete profesionální čištění, nečistota na vašem koberci už praděpodobně stihla zaschnout. Pro tyto situace máme tip: Odstraňovače skvrn určené na barevné prádlo často fungují obdobně i na koberci, aniž by působily vyblednutí barev. Zkuste se poohlédnout po přípravku ve spreji, který se většinou lépe dávkuje. Nezapomeňte jej po několika minutách odstranit například vlhkou houbičkou, kterou budete průběžně ždímat ve vodě. Můžete proces zakončit navlhčením koberce octovou vodou a odsátím přebytečné vlhkosti papírovou utěrkou. Ocet by měl účinně napomoci k odstranění zbytků čisticího prostředku.

Proti zažraným pachům v koberci

I tato metoda se dá použít na různé druhy textilií, včetně například zimních kabátů, které dlouho visely v zatuchlé skříni. My se dnes ovšem soustředíme na koberec: Jednoduše sáhněte do kredence pro jedlou sodu (často ji už dnes seženete ve větším balení), odstraňte z koberce všechen menší nábytek a celou plochu zasypejte. Pochopitelně se nejdřív ujistěte, že máte v domácnosti vysavač v provozuschopném stavu. Soda by měla na koberci zůstat nejméně čtvrt hodiny, raději však déle. Nic nezkazíte ani několika hodinami - můžete například využít času, kdy jsou děti ve škole a jeden z vás si vezme pár hodin na práci z domu. S kobercem během čekání není třeba nic jiného dělat, jen byste po něm neměli pokud možno šlapat a roznášet prášek po bytě. Nakonec jednoduše koberec vyluxujete a nechtěný odér by měl být značně slabší.

Koberec s otlaky od nábytku

Běžným problémem koberců jsou místa, na kterých byl vlas "slisován" dlouho stojícím těžkým nábytkem. Často se nám může zdát, že je část koberce nevratně zničena a už vždycky ji budeme muset schovávat, ale tato potíž se ve skutečnosti dá většinou snadno odstranit. Pomohou vám obyčejné kostky ledu. Jejich množství samozřejmě záleží na velikosti postiženého místa. Jednoduše je položte na otlaky a počkejte, až se rozpustí. Tím se uvolní stlačená vlákna koberce a vy už je s pomocí staré vidličky nebo řidšího hřebenu snadno načechráte. Na konec stačí jenom odsát vlhkost utěrkou.

ab
ab
ab
ab
ab