Kategorie

Tip na výlet: Stezka nad vinohrady na jižní Moravě

Tip na výlet: Stezka nad vinohrady na jižní Moravě

V blízkosti jihomoravské vesnice Kobylí vloni vyrostla nová rozhledna. Turisty láká na výhled až do rakouských Alp.

Vedení obce Kobylí chtělo vytvořit rohlednu, která by fungovala jako lákadlo pro turisty a zároveň jako oblíbené místo pro setkávání. Radnice rovněž uhradila náklady na stavbu, ty činily necelé 3 miliony korun. Návrhu se ujalo mladé brněnské studio KEEO4DESIGN. Architekti k projektu přistoupili s respektem k okolní přírodě, které dominují vinohrady typické pro daný region. Díky tomu rozhledna svým organickým tvarem a přirozeným vzhledem modřínového dřeva zapadá do krajiny.

Foto: KEEO4DESIGN

Stezka nad vinohrady se klene nad vesnicí, na vrcholu Kobylího vrchu ve výšce 334 m. n. m. Stejnou číselnou hodnotu architekti použili při realizaci kruhové rampy s výsečí – ta má 334°. Tvar kruhu odkazuje k životnímu cyklu přírody a současně symbolizuje průběžný rozvoj obce.

Foto: KEEO4DESIGN

Výhodou postupně se zvedající kruhové konstrukce je kromě atypického vzhledu skutečnost, že není potřeba stoupat po schodech, jak tomu bývá u většiny rozhleden zvykem. Díky nakloněné rovině patří kobylská rozhledna k bezbariérovým atrakcím. Samotná konstrukce je sestavena z modulového kruhového systému, který podpírají ocelové sloupy.

Foto: KEEO4DESIGN

V nejvyšším bodě rozhledny ve výšce 7,5 metru se rozprostírá malebné panorama táhnoucí se až za hranice jižní Moravy. 360° perspektiva nabízí výhled na Pálavu, Lednicko-valtický areál, při velmi dobré viditelnosti lze spatřit dokonce i Malé Karpaty nebo rakouské Alpy. Cestu na vrchol rozhledny návštěvníkům zpestřuje informační systém, kde jsou pomocí šipek vyznačena důležitá místa v okolí.

Foto: KEEO4DESIGN
ab
ab
ab
ab
ab