Kategorie

Test "digitálů": Jak vybrat dobrý digitální fotoaparát, pro dovolenou tak akorát? Letní spotřebitelský test 1. díl

Léto vrcholí, ale spousta z nás má ještě dovolenou před sebou. Právě proto není pozdě vybrat si digitální fotoaparát, který nám udělá radost v tisícovkách nádherných snímků, na něž se jednou budeme moci podívat a obnovit naše již prošedivělé vzpomínky. Na trhu se pohybují fotoaparáty v běžné cenové relaci od 2 000 korun až po 100 000 korun. Najdou se i dražší přístroje, které však využije jen skutečný profesionál. My se zaměříme v našem testu na dva fotoaparáty nižší třídy a poté na dva fotoaparáty střední třídy.
Digitlní fotoaparát Olympus Mju-840_CandyPink vyšel z našeho spotřebitelského testu velice dobře; foto a info: www.hifishop.cz

Hodnotit budeme hvězdičkami

Dané vlastnosti a parametry u jednotlivých testovaných přístrojů budeme hodnotit a ve finále fotoaparátu udělíme počet hvězdiček od jedné do pěti. Čím více jich fotoaparát v našem testu získá, tak tím lépe. Nejvýznamnějším parametrem bude jednoduchost obsluhy, funkce využitelné laikem a kvalita pořízených záběrů.

Olympus Mju 840 versus Panasonic Lumix DMC–TZ5

V roce 2008 byly na trh uvedeny dva malé, vlastnostmi velice podobné fotoaparáty, které jsme se rozhodli otestovat, abychom mohli čtenářům s jistotou říci, který z nich je pro jaké focení lepší. Olympus Mju 840 je malý digitální kompakt. Proti němu jsme nasadili jeden z nejmenších digitálních ultrazoomových fotoaparátů Panasonic Lumix DMC – TZ5.
Digitální fotoaparát Panasonic DMC TZ5 se pyšní kvalitní optikou značky LEICA; foto a info: www.hifishop.cz
Oba dva fotoaparáty mají velice slušný digitální záznam. Panasonic nabízí kvalitnější rozlišení, které je u něj 10,7 Mpix. Olympus se může pochlubit jen 8,5 Mpix. Je ale otázka, zda míru rozlišení využijete.
Panasonic jednoznačně vévodí u možnosti nastavení citlivosti, kde jeho škála nabízí rozsah od 100 do 6400. U olympusu začíná rozsah citlivosti na 64 a končí na 1600. Olympus ztratil na svého protivníka také v možnostech rozlišení, které jsou daleko menší. Oproti tomu nabízí případným zájemcům lepší zoom.
Ovládací prvky digitálního fotoaparátu Panasonic DMC TZ5; foto a info: www.hifishop.cz
Olympus neuvádí rychlost studeného startu ani prodlevy mezi jednotlivými snímky. V této oblasti proto jasně vévodí Panasonic, který nabízí také více než trojnásobnou vnitřní paměť. Olympus vrací útok svému pomyslnému protivníkovi v kreativních programech, kterých nabízí o několik více, včetně programů vodních. Digitálních programů nabízí také více Olympus. V ostatních funkcích jsou si fotoaparáty hodně podobné. I když jsou ze stejného materiálu, tak je Panasonic o devadesát gramů těžší.
Digitální fotoaparát Olympus Mju 840 má v poměru ke své velikosti slušně veliký displej; foto a info: www.hifishop.cz
Vzhledem k tomu, že drobné detaily jsou pro běžného či amatérského fotografa zřídka kdy využitelné, tak z našeho testu vítězně vyšel Olympus, který získal 4 hvězdičky. Panasonic získal o hvězdičku méně 3 hvězdičky.

Fujifilm FinePix S8000 fd versus Nikon D40 X

Do cenové kategorie fotoaparátů, jejichž cena nepřesahuje patnáct tisíc korun, spadá početná řada fotoaparátů. My jsme se rozhodli otestovat kompakt od Fujifilmu a zdrcadlovku od světoznámé značky Nikon.
FUJIFILM Finepix S8000 fd; fotoa info: www.hifishop.cz
Digitální zdrcadlovka Nikon D 40 je dle našeho testu určena nadšeným amatérům, ale dají se s ní pořídit nádherné snímky. Obdobně je na tom i Fujifilm FinePix S8000 fd, který má však mnoho dalších zajímavých funkcí, a jako náhradní fotoaparát může sloužit i profesionálním fotografům. Oba dva fotoaparáty pořídíte s českým návodem. Škálu rozlišení nabízí vyšší Nikon, který se chlubí 10,8 Mpix, kdežto FinePix „jen“ 8,4 Mpix. Amatérská zrcadlovka překvapivě ztrácí na FinePix S 8000 ve škále citlivosti. Naopak nabízí vyšší spektrum barevné hloubky.
Pro ty, kteří chtějí využít fotoaparát také jako kameru, bude jistě nesmírně důležité, že má FinePix na rozdíl od Nikonu záznam i přehrávač zvuku. U videosekvencí je u FinePixu velkou výhodou také možnost volby vyššího či nižšího rozlišení.
Digitální zrcadlovka Nikon D40X; foto a info: www.mironet.cz
V kreativních programech je FinePix daleko vpředu. Pět základních „nikoňáckých“ kreativních programů proti třináctce kreativních programů u FinePixu je skutečně velkým rozdílem.
U FinePixu si vystačíte se čtyřmi nabíjecími tužkovými bateriemi. Naopak Nikon má svůj vlastní zdroj. Každé řešení má své skalní příznivce a odpůrce. Tužkové baterie se rychle vybijí, můžete za ně utrácet víc, než je zdrávo, na druhou stranu je seženete téměř všude. Zdroj dobíjíte ze sítě, ale nemáte-li záložní baterii, můžete zůstat v divočině namydlení v tu nejméně vhodnou chvíli a spousta nádherných snímků zůstane jen ve vaší představivosti a pixely je nikdy nezachytí.
Digitální zrcadlovka Nikon D40X; foto a info: www.mironet.cz
Na krku budou fotografové tahat u obou fotoaparátů téměř půl kilogramu. Oba fotoaparáty jsou z plastu a hliníku. Tělo FinePixu navíc tvoří ocel a částečné pogumování., což mu dodává na odolnosti.
Fujifilm Finepix S8000 fd; foto a info: www.hifishop.cz
I když je Nikon D40 velice příjemnou amatérskou zrcadlovkou a snímky s ním pořízené jsou ve slušné kvalitě, tak je dle testu pro rodinu lepší volbou FinePix S 8000 fd. Jeho ovládání je sice složitější (což je jedním z mínusů přístroje), ale lidově řečeno nabídne více muziky za málo peněz.
Fujifilm FinePix S8000 fd versus Nikon D 40 X  ...  4 hvězdičky pro Fujifilm ku 3 hvězdičkám pro Nikon

A cena hodnocených fotoaparátů?

Olympus Mju 840 (4800 Kč i s DPH) versus Panasonic Lumix DMC–TZ5 (7216 i s DPH)
Fujifilm FinePix S8000 fd (5400 Kč i s DPH) versus Nikon D40 X (9816 Kč i s DPH – cena pouze za tělo bez objektivu. Se základním objektivem 15 004 Kč).
Koupit si můžete i takovouto sběratelskou perlu; foto a info: www.katalogfotoaparatu.cz , kde si můžete přečíst spoustu zajímavých článků o historii fotografie nebo zjistit šikovné fotografické tipy a triky.

Při koupi fotoaparátu se sami sebe ptejte:

K čemu mi bude fotoaparát sloužit.
Jak často budu přístroj používat.
Zda jej budou používat také děti.
Zda má návod v jazyce, kterému rozumíme.

Vyhněte se:

Starším fotoaparátům bez záruky.
Fotoaparátům podivných značek.
Podezřele levným fotoaparátům.
Fotoaparátům prodávaným na ulici.

Tip!

Fotoaparáty lze velice levně pořídit v zahraničí a zejména v USA. Problém je pak se záruční lhůtou. Dostupné je ale velice výhodné nakupování v zahraničních e-shopech, ušetříte desítky procent.
ab
ab
ab
ab
ab