Oheň je živel, který má téměř magickou moc. V dnešní moderní době už oheň nevyužíváme jako prostředek k přežití, ale jeho plameny nás nepřestaly fascinovat. Sálavé teplo a pohled do zlatavého žáru navodí pohodovou a romantickou atmosféru.
Ohěň přímo doma v krbu
Oheň si můžeme domů přinést téměř v syrovém stavu, a to v podobě otevřeného krbu. Vzhledem ke své nízké výhřevnosti je mnohem častěji k vidění krb uzavřený. Uzavřené krby pořídíme v podobě krbových kamen, která jsou mobilní a ihned připravená k použití. Krbové vložky jsou naopak určeny k zabudování a nabízejí v konečné podobě větší rozmanitost a originalitu.
Plameny za sklem navozují příjemnou domácí atmosféru
Díky teplu odolnému křemičitému sklu můžeme pozorovat plameny. Pětadevadesáti procentní propustnost tepla zaručí i příjemné sálání tepla za sklem.
Primární a sekundární spalování
Při výběru kamen i krbových vložek můžeme zvolit variantu s přívodem pouze primárního nebo i sekundárního vzduchu. Efektivnější a přátelštější pro životní prostředí přináší produkty umožňující sekundární spalování. Dochází totiž ke spalování většiny plynných látek, které by jinak bez užitku utekly komínem do ovzduší. Další výhodou je čisté sklo. Proud chladnějšího sekundárního vzduchu procházejícího kolem dvířek zabraňuje usazování nečistot.
Jeden nebo dva pláště u krbu
Jednoplášťová kamna nebo krbové vložky slouží k rychlému předání tepla do okolí. Místnost je tak brzy vytopená. Naopak dlouhodobý efekt dodávání tepla nabízí dvouplášťové konstrukce. Ty se skládají ze dvou vrstev. Mezi jednotlivými stěnami je ohříván vzduch, který je předáván dále do interiéru.
Rady pro efektivní topení
Obecně platí, že dřevo by mělo být vyschlé (max. vlhkost 20 %). Na vzduchu volně uložené dřevo vyschne asi za dva roky. Je však třeba zajistit, aby na místo nepršelo, a aby bylo dobře větrané. Aby dřevo prosychalo lépe, je vhodné rozsekat ho na menší polínka. Spalujeme-li dřevo vlhké, jeho výhřevnost není tak velká, protože velká část tepla je spotřebována na odpaření vody. Kouř je navíc plný dýmu a dehtu, čímž se zanáší kamna i komín a znečišťuje životní prostředí.