Přestože si plovoucí podlahy získávají stále více naši přízeň, nedaří se jim v žádném případě vytlačit z trhu koberce. Sice se lehce udržují, ale jsou poněkud chladné. Kusový koberec se pak nabízí jako ideální řešení. Nejen že byt zateplí, ale také zútulní.
Nejčastěji koberec umístíme na místa, kde si potrpíme na více komfortu a oceníme teplo od nohou- jako například u postele nebo u sedačky v obývacím pokoji. Naštěstí se kvalita koberců stále zvyšuje, a proto si můžeme dopřát pohodlí, které není na úkor hygieny bydlení.
Barevný, vyzývavý koberec může být dominantou pokoje
Používané materiály
Použitý materiál má vliv na životnost koberce, ale také na to, jak nám bude příjemný na dotyk. Zatímco přírodní materiály (vlna, bavlna) jsou nadevše příjemné na omak, s jejich životností je to trochu horší než u koberců ze syntetických materiálů (polyamid, polypropylen). Běžně se tyto materiály vzájemně kombinují s dalšími přírodními nebo syntetickými vlákny. Naštěstí nové technologické postupy dovolují využití přírodních materiálů a ponechávají jim vlastnosti umělých vláken, jsou tedy lehce udržovatelé. Moderní úprava koberců zajišťuje mimo jiné také odolnost proti ušpinění.
Kusový koberec jako estetický doplněk
V harmonicky uspořádaném interiéru tvoří bytový textil a nábytek nedílnou součást. Dávají navzájem vyniknout své kráse. Některé firmy dokonce již při navrhování mobiliáře paralelně pracují i na designu vhodných koberců.
Pokud s kobercem sladíme i ostatní bytové textilie, výsledek je zaručený
Rozlišení koberců
Podle způsobu zpracování se koberce dělí na:
a) klasické- tkané
b) ostatní- vpichované, všívané
Podle použitého materiálu:
a) přírodní (vlna, bavlna)
b) syntetické (polyamid, polypropylen)
Podle nášlapné plochy:
a) smyčkové, resp. kombinované
b) hladké
c) vlasové
Rozdělení koberců na výstavištích a v katalozích renomovaných značek
a) koberce zdobené grafickými vzory
b) jednobarevné koberce, na nichž nejlépe vynikne krása použitého materiálu. Některé koberce mají dlouhý vlas, jiné zase strukturu uzlíků či peciček, další jsou plyšové, s hladkým nebo rozbrázděným povrchem. Plastický vzor bývá buď geometrický, nebo asymetrický;
c) koberce s abstraktními kompozicemi nebo stylizovanými obrázky, záleží na fantazii autora
Při výběru koberce do historického interiéru upřednostněte klasický motiv
Výhody vs. nevýhody
U koberců můžeme stejně jako u všeho ostatního najít kladné i záporné stránky. Jak je ale patrné z následujícího přehledu, klady zcela převládají.
Výhody:
- příznivá cena
- komfortní a příjemná krytina z hlediska nášlapu
- kroky se nerozléhají po místnosti
- snadná údržba
- možnost dokonalého vyčištění pomocí kvalitních vysavačů
Nevýhody:
- v kobercích se při nedostatečné údržbě drží roztoči a prach
- nevhodné pro alergiky
Co dodat na závěr?
Koberce jsou měkké, tiché a teplé a vzbuzují pocit pohody. Žádná jiná podlahová krytina takový komfort nemůže nabídnout, nemluvě o bohatství barev a vzorů koberců, díky němuž lze vytvořit působivý interiér.