Uspořádání předmětů v bytě vypovídá o životním stylu a mentalitě obyvatele domu či bytů víc než cokoli jiného. Tím spíše pak televize, jejíž umístění v bytě napovídá, kolik času věnujeme televizním programům a jak velkou důležitost přisuzujeme tomuto médiu.
Tohoto fenoménu se chopil svým systematicky sociologizujícím způsobem český fotograf Jiří Hanke, aby v cyklu TV Image předvedl i hodně absurdní stránky zbožnění televize.
Opečovávaná televize na místě jinak vyhrazeném pouze milovaným osobám. Foto: Jiří Hanke
Symbol šťastných konců
Mnoho lidí skutečně umisťuje televizní přístroj tam, kde dříve stály domácí oltáříčky nebo visely obrázky svatých. Tento kvazireligiózní moment dominace televizního přístroje v reprezentativních místnostech bytů je velmi frekventovaný a neoddiskutovatelný. Televize vytváří umělou realitu, která přináší úlevnou stránku života a to i tehdy, když prezentuje násilí a zmar. Nakonec dobro vždycky v protikladu ke skutečnému životu zvítězí. Televize se nejenom umisťují v mnoha, a troufám si odhadnout i většině českých (a troufám si dodat, že nejen českých) domácností na čelná místa, na „titulní stranu“ „parádního“ pokoje, ale rovněž se (stejně jako druhdy domácí oltáříky) dekorují, jak ostatně dokládají fotografie Jiřího Hankeho, kladou se na ně keramické sošky, dečky, zdobí se vším, co většinou pokládáme za možné i nemožné.Televize jako důstojný podstavec pro drobná "umělecká díla". Foto: Jiří Hanke
Neodmyslitelná součást života
Jiný vynikající českých fotograf Jindřich Štreit si zase ve svých fotografických dokumentech všímal jiného aspektu televize, a sice její všudypřítomnosti ve veřejných a soukromých prostorech. Všudypřítomnost televizního přijímače a jeho kvazisakrální úloha posvěcovat každodenní bydlení je mimo vši pochybnost. Jistě by to bylo jedno z témat pro etnografy a religionisty, kteří se zabývají pseudoreligiozitou dneška. Tato posvátná stránka televize ostatně pronikla i do každodenní mluvy. „Tamhle je oltář,“ zněla za komunistické prezenční vojenské služby častá výzva těm, kteří nesledovali povinné zprávy v televizi.