Kategorie

Tapetuji, tapetuješ, tapetujeme

Pokud hodláte zařizovat nebo inovovat bydlení, měli byste věnovat nemalou pozornost také stěnám vašeho bytu.
Jelikož úpravu stěn neprovádíme často, je o to důležitější rozhodnout se při jejich zpracování správně. Vedle dříve nejpoužívanější techniky malby je dnes stále více upřednostňována tapeta. Tato varianta sice bývá dražší, ale skýtá mnohem širší možnosti. V její prospěch hovoří snadná aplikovatelnost i odstranitelnost, pestrost barev, přetíratelnost a omyvatelnost. Nejoblíbenější jsou barvy pastelové a barvy syté.

Vhodná fototapeta může opticky zvětšit vnitřní prostor. Větší fototapeta přijde zhruba na 1 500 Kč

Jakou si vybereme tapetu?

Pokud se rozhodnete tapetovat, máte na výběr z několika základních druhů tapet. Nejrozšířenější jsou tapety papírové, jelikož jejich aplikace je velmi snadná a navíc jsou nejlevnější. Jejich cena se pohybuje mezi 100–200 Kč za roli, u značkových výrobců pak okolo 1500 Kč. Ke kvalitnějším a samozřejmě i dražším patří tapety vinylové, vliesové a tzv. fototapety. Trendem poslední doby jsou tapety z přírodních materiálů, jako je bambus a sisal. Každý si tedy volí tapetu dle svých možností a jejich užitných vlastností, které se u daných typů liší. Vliesové tapety jsou na bázi celulózy a jsou přetíratelné. K jejich výhodám patří pružnost a snadná odstranitelnost, ale i aplikace, která spočívá v nanesení lepicí hmoty přímo na stěnu. Tato tapeta patří mezi dražší. Dalším typem jsou tapety vinylové, které vynikají odolností proti oděru. Jsou rovněž omyvatelné a nevybledávají. Jejich cena se pohybuje mezi 300–500 Kč za roli. Existují také tapety textilní, reliéfní nebo například tapety s příměsí dřevěných pilin. Trendem posledních let jsou tzv. fototapety. Tento způsob výzdoby stěn je oblíbený, avšak dosti nákladný. Tyto tapety je možné nejen zakoupit, ale také nechat vyrobit z vlastních fotografií. Cenový rozsah je velmi široký, přičemž závisí především na velikosti a kvalitě.

Vzory a doplňky

Jednoduchý způsob, jak změnit vytapetovaný pokoj, je oživit jej pomocí samolepicích doplňků. Dokáží změnit barvu, dekor i reliéf zevšednělého povrchu. Upřednostňovány jsou zejména horizontální vzory, které opticky rozšiřují prostor. Dražší ale oblíbenou záležitostí je tapeta ve shodě s designem prvků interiéru třeba jen ve světlejším odstínu.

Tapetování

Samozřejmě platí, že při tapetování je potřeba zvážit a případně upravit podkladový povrch nebo alespoň reflektovat jeho nerovnosti při výběru materiálů. Pokud tapetujete poprvé nebo s nákladnějšími tapetami, je vhodné přizvat odborníka. Nyní už nezbývá než si jen vybrat z tisíců vzorů na našem trhu…

Vinylové tapety jsou odolné a omyvatelné, hodí se například do koupelny
ab
ab
ab
ab
ab