Kategorie

Taková šance již nebude! Unikátní výstavní projekt Sváry zření/ Fazety modernity skončí již tuto sobotu

"Jedinečná, uchvacující...", tak takto se hovoří o výstavě s krkolomným názvem Sváry zření, která se ale neúprosně blíží ke svému konci. Nenechte si uniknout vzácnou příležitost zhlédnout velkolepě komplexní přehlídku umění české moderny, takovou šanci již žijící generace zřejmě nedostanou.

Ostrava centrem dění

Ostrava přilákala na výstavu s názvem "Sváry zření" davy zájemců o moderní umění a turistů. Jde totiž o zcela unikátní výstavu týkající se moderního umění přelomu 19. a 20. století ojedinělou v historii celé České republiky.

Ostravská galerie výtvarného umění láká návštěvníky na největší výstavu moderního umění přelomu 19. a 20. století s podtitulem "Fazety modernity"

Ostravská galerie výtvarného umění láká návštěvníky na největší výstavu moderního umění přelomu 19. a 20. století s podtitulem "Fazety modernity", která kdy byla uspořádána. Jedná se o největší výstavu moderního umění v České Republice. Poprvé se zde objevují unikáty ze soukromých sbírek a jsou zde k vidění díla miliardových hodnot!
Bannery, které lákají návštěvníky na tuto výjimečnou ostravskou výstavu, a které jsou rozmístěny po celé republice, zobrazují dílo z roku 1911 s názvem „Dvojník“ jehož autorem je Bohumil Kubišta. Zmiňovaný obraz patří k nejvýznamnějším pracím tohoto autora, a také „Dvojník“ náleží k  dílům, jež jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek. Ostravská galerie se tedy může pochlubit výstavou, o které se jistě dá říci, že je kulturní akcí minimálně evropského formátu!

V ostravské galerii jsou ke  zhlédnutí díla více než čtyřiceti autorů moderního umění

Ostravské galerii výtvarného umění se podařilo, jako první instituci v České republice, nashromáždit díla více než čtyřiceti významných autorů moderního umění slavných jmen, a to pod jednu střechu. Jsou zde k vidění díla, která jsou v rukou majitelů soukromých sbírek a běžně veřejnosti nepřístupná. Galerie výtvarného umění v Ostravě dokázala vlastníky unikátních maleb přesvědčit, aby je zapůjčili pro velkorysý výstavní počin a umožnili je spatřit široké veřejnosti. Jedním z takovýchto děl je také obraz ze soukromé sbírky pana ing. Jana Světlíka, generálního ředitele Vítkovice holding a.s., s názvem "Pískaři na Seině"; stojí jistě za zmínku, že dřívějším majitelem tohoto díla byl prezident Edvard Beneš.

Moderní umění přelomu 19. a 20. století

Moderní umění přelomu 19. a 20. století, to je – impresionismus, symbolismus, expresionismus či kubismus. Galerie výtvarného umění v Ostravě nabízí ke zhlédnutí díla malířů,  jako jsou Antonín Slavíček, František Bílek, Josef Váchal, Emil Filla, Bohumil Kubišta, Josef Čapek, Jan Zrzavý. Nejsou zde opomenuta také díla sochařská, k vidění jsou plastiky Otto Guttfreunda či Quida Kociana a dalších znamenitých autorů.

O výstavu je nebývalý zájem

O výstavu je obrovský zájem a není se čemu divit, protože je opravdu výjimečné, že díla takto významných autorů moderního umění se setkala pod jedinou střechou. Navíc, pokud nestihnete napoprvé projít všechny výstavní sály, je možnost se zpět do ostravského funkcionalistického domu umění bezplatně vrátit ve středu nebo v neděli, kdy je vstup zcela zdarma. Tímto vstřícným krokem ze strany galerie se také zvýšila návštěvnost. Právě středy jsou dny, kdy je v galerii pravidelně přeplněno zájemci o výtvarné umění.

Slavná "Judita" Gustava Klimta

Nestihli jste zhlédnout slavnou „Juditu“ secesního malíře Gustava Klimta, která je doma právě v Ostravě, neboť patří do sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě? Nevadí, také krásná záhadná Judita je součástí výjimečné výstavy Sváry zření/Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století/ 1890–1918.
Dokonce i nás, redaktory Světa bydlení, výstava tak nadchla, že se chystáme i na páteční komentovanou prohlídku Svárů zření s historikem umění, panem profesorem Vojtěchem Lahodou, který zde bude očekávat zájemce v pátek 27. 2. v  15. hodin. Vojtěch Lahoda, odborný spolupracovník kurátorů, se zaměří na část expozice výstavy Sváry zření /Fazety modernity
K této výstavě vyšla publikace Sváry zření /Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století/ 1890–1918, na které se autorsky podíleli kurátoři výstavy, a která je jistě cenným průvodcem celou výstavou a barvitým světem doby zrodu moderního českého umění přelomu 19. a 20. století.
ab
ab
ab
ab
ab