Kategorie

Svítidla pro dětský pokoj vybírejte pečlivě

Dětský zrak je velmi přizpůsobivý. Děti si většinou na nedostatek světla nestěžují. Je na rodičích, aby se o správné osvětlení postarali.

Dostatek světla pro dětské oči

Dětský zrak je velmi přizpůsobivý. Děti si většinou na nedostatek světla nestěžují. Výzkumy ukazují, že čím je člověk starší, tím více světla k prováděným činnostem potřebuje. Aby se však dětský zrak vyvíjel tak, jak má, a děti si při svých hrách nekazily oči, je třeba dbát na správnou intenzitu osvětlení.
 
 
Při osvětlování dětského pokoje klademe největší důraz na praktičnost a bezpečnost. Světlo v pokoji by již dávno nemělo tvořit pouze centrální světlo, ale důležité je také světlo lokální. Praktickou roli hraje i světlo intimní. Se všemi třemi typy se blíže seznámíme.

Děti, světlo a zdraví

Při zařizování osvětlení dětského pokoje se dělá nejvíce chyb. Pokud má dítě pro svoji činnost nevhodné osvětlení, subjektivně se snaží přesedávat si či naklánět se, aby si zlepšilo vidění. Vadné osvětlení tak může mít za následek deformaci páteře, bolesti hlavy, záněty spojivek nebo podrážděnost.
 

Celkové (centrální) osvětlení

Celkové stropní světlo by mělo osvětlit celý pokoj, aniž by se někde tvořily tmavé kouty a stíny. Takové světlo poslouží dětem ke hrám, které se konají většinou po celé ploše podlahy. Rodičům zase světlo pomůže k dokonalému úklidu pokoje. Módní vlna bodových světel centrální osvětlení často vytlačuje, což není zrovna nejvhodnější. Bodová světla sice nasměrujeme, kam potřebujeme, ale schází nám poté celistvé, rozptýlené světlo.

Regulace osvětlení

Centrální osvětlení je vhodné doplnit stmívačem.
 
Mezi hlavní výhody regulace osvětlení patří:
-         dosažení optimálního světlení s ohledem na vykonávanou činnost,
-         přizpůsobení osvětlení požadavkům uživatele,
-         dosažení optimálního osvětlení v závislosti na úrovni denního světla,
-         snížení provozních nákladů na osvětlení,
-         zvýšení kvality osvětlení a zpříjemnění pobytu v místnosti.
 

Lokální (funkční) světlo

Lokálním světlem rozumíme samostatné světlo sloužící k osvícení konkrétního menšího prostoru. Nezbytné je zejména u pracovního stolu. Vybírat můžeme z bohaté nabídky stolních lamp, ať již postavených nebo přimontovaných ke stolu, nejlépe s nastavitelným ramenem.
 
Rady a tipy
 
-    světlo má přicházet směrem vhodným pro danou činnost, například u praváků při psaní z leva, aby si nestínili,
-    svítidlo je třeba umístit tak, aby neoslňovalo a nevytvářelo na pracovní ploše odlesky,
-     doporučuje se vyšší intenzita světla kolem 500 luxů. K docílení intenzity světla na například 100 luxů budeme potřebovat nad pracovní deskou 25 wattovou žárovku nebo 8 wattovou zářivku na metr čtvereční.
 
Lokální světlo bývá vhodné umístit i k posteli, která je oblíbeným místem pro četbu. Světelný zdroj by neměl být umístěn před očima dítěte. Světlo by mělo dopadat na knihu či časopis zezadu nebo zboku. Vzhledem k tomu, že doba, po kterou se věnujeme například četbě, bývá relativně krátká, hladina osvětlení postačí 150 – 200 luxů. Světlo by na osvětlované ploše nemělo vytvářet ani stíny, ani zrcadlové odrazy.
 

Tlumené a dekorativní osvětlení

Intimní osvětlení dětského pokoje má pro děti velký význam. Děti se často bojí tmy, a proto je vhodné umístit jim na zeď svítidlo vyzařující tlumivé světlo.
 
V prodejnách najdeme bohatý sortiment, svítidla jsou vyráběna s líbivými dětskými motivy. Výrobci dbají i na energetickou úsporu a do těchto svítidel se často umísťují LED diody s minimálním spotřebou energie. Nemusíme se tak bát nechat dětem svítit po celou noc.
 

Využití přirozeného světla

Než začneme plánovat umělé osvětlení, v prvé řadě bychom se měli zamyslet nad osvětlením přirozeným, které je třeba využívat na prvním místě. Stůl například umísťujeme tak, aby světlo přicházelo pro praváky zleva a pro leváky zprava. Toto pravidlo platí stejně i u umělého osvětlení.

Barva pokoje

Osvětlení má blízkou souvislost s barvou. Každá barva působí na lidský organismus jinak. Vnímání jednotlivých barev se dokonce během života mění, nejvýraznější je to v období dětství a dospívání. Pro zajištění co nejlepšího prostředí je třeba barvy v pokoji měnit.
 
Malé děti milují pastelové barvy, pro začínající školáky je vhodná oranžová barva, která aktivuje myšlení a povzbuzuje nervovou soustavu.
 
Na starší děti působí vhodně zelená barva, která přináší uvolnění a snižuje napětí. Dospívající děti ocení spíše barvy studenější, jako je například modrá. Ta na lidský organismus působí optimisticky a dokáže zklidňovat emoce.
ab
ab
ab
ab
ab