Kategorie

Světoví architekti v Praze - Zaha Hadid

Světoví architekti v Praze - Zaha Hadid
První díl ze seriálu, který vám představí projekty a budovy Prahy vzniklé v dílnách světových architektů.

Jistě jste si všimli nebo se v médiích dočetli, že se kolem Masarykova nádraží chystají stavební změny. Nepůjde zrovna jen o malování fasády, ale budou se dít opravdu velké věci. Dojde k vystavění celého komplexu budov. Vítězný návrh je projektem ateliéru Zaha Hadid Architects a byl jedním z posledních, na kterém se architektka osobně podílela.

Zaha Hadid (1950 – 2016) byla britská architekta iráckého původu. Vyrůstala v silném zázemí dobře situované rodiny. Už do dětství se jí dostávalo rozmanitého vzdělání. Střední školy studovala ve Švýcarsku a v Londýně. Jejím oborem univerzitního studia byla matematika, kterou studovala v Bejrútu. Poté se znovu vrátila do Londýna, kde po získání diplomu na Architectural Association obhájila u Rema Koolhaase diplomovou práci na téma Malevičova tektonika. V roce 1980 založila v Londýně vlastní ateliér – Zaha Hadid Architects. Mimo to vyučovala na řadě prestižních univerzit.

V architektuře byla Zaha Hadid významnou představitelkou dekonstruktivismu a její rukopis je na realizovaných projektech zcela čitelný, stejně tak jako u připravované revitalizace Masarykova nádraží a přilehlých brownfieldů.

(Destruktivismus je v architektuře charakterizován hmotovou nevázaností a určitou tvarovou deformací budov. Brownfield je nevyužívané území. Nejčastěji se jedná o staré zchátralé průmyslové areály.)

Co se týče tohoto projektu, investor slibuje vznik nových kancelářských prostor, obchodů, restaurací, kaváren, veřejné zelené plochy i rezidenčního bydlení. Dojde tedy k výstavbě několika nových budov a k rekonstrukci a modernizaci Masarykova nádraží.

Central Business District, jak je projekt nazýván, nově propojí Prahu 1 s Karlínem a Žižkovem. Chce také rozšířit samotné centrum města od Náměstí republiky až na Florenc a zatraktivnit celou tuto lokalitu.

Plánovaná výstavba je rozdělena do tří fází. První budovy vzniknou v ulici Na Florenci a dokončení této etapy je směřováno do průběhu roku 2019. V následující etapě vyrostou budovy u křižovatky ulic Hybernská a Opletalova. V poslední, třetí fázi by mělo být vybudované nové náměstí se stavbami u autobusového nádraží Florenc. Dle Penty se celá oblast dokončí nejdříve v roce 2023.
Na webu zmíněného investora můžete vidět vizualizace, na kterých je projekt umístěn do zástavby města. A je to Zaha Hadid, která tímto projektem přinesla do Prahy znovu něco nového a především architekturu na světové úrovni.

Zdroje: http://www.archizone.cz, http://www.pentainvestments.com

 

Fotogalerie

Baku, Azerbajdžan - Heydar Aliyev Center Innsbruck, Rakousko - Skokanský můstek Bergisel Peking, Čína - Wangjing SOHO Glasgow, Skotsko - Riverside Museum
ab
ab
ab
ab
ab