Kategorie

Světoví architekti v Praze II - Jean Nouvel

Světoví architekti v Praze II - Jean Nouvel
V druhém díle miniseriálu světových architektů v Praze vás detailněji seznámíme se Zlatým Andělem, dílem světoznámého francouzského architekta Jeana Nouvela.

Věděli jste, že na budově Zlatého Anděla na Smíchově je na fasádě skleněného nároží opravdu vyobrazen anděl? Někdo možná chodí jen okolo a říká si, že má ta budova divné šmouhy, jiní však vědí své. Na křižovatku se shora dívá osmnáctimetrový anděl inspirovaný filmem Nebe nad Berlínem od Wima Wenderse. Má symbolizovat ochránce plujícího v oblacích, který dohlíží na město.

Autorem návrhu této budovy je Jean Nouvel, slavný francouzský architekt, který studoval na École des Beaux-Arts v Paříži. Většinu jeho realizovaných návrhů nalezneme především ve Francii. Světové uznání mu přinesla stavba Arabského institutu v Paříži dokončená roku 1987, kterou uvidíte ve fotogalerii. Jean Nouvel byl roku 2008 odměnen Pritzkerovou cenou. Tento architekt pracuje především se sklem a světlem, a to zejména metodami vrstvení a zrcadlení. Díky tomu působí jeho návrhy lehce a vzdušně. Je řazen mezi hi-tech autory, a to  především pro využívání nových technologií a materiálů. 

Na návrhu budovy Zlatého Anděla začal pracovat se svými spolupracovníku už roku 1994. Za dalších pět let byly započaty stavební práce a konečně roku 2000 byl Zlatý Anděl otevřen. Výhradním investorem stavby byla společnost ING Real Estate.

Pokud se vrátíme k budově samotné, měly by být zmíněny nápisy, které najdeme nejenom na nárožní části budovy. Prosklené fasády nesou úryvky z děl Jaroslava Seiferta, Franze Kafky, Gustava Meyrinka, Jiřího Orten nebo Rainera Maria Riekeho. Tyto úryvky pak doplňují andělské téma, které budova nese.   

Zlatý Anděl je vzácným příkladem moderní a nadčasové architektury v Praze. Jean Nouvel chtěl návrhem spojit moderní architekturu s geniem loci tohoto místa.

Zdroje: www.stavbaweb.dumabyt.cz, www.zlatyandel.cz, www.wikipedia.cz

Fotogalerie

Institut du monde arabe v Paříž Eleventh Avenue v New Yorku Philharmonie de Paris v Paříži Torre Agbar v Barceloně One Central Park v Sydney
ab
ab
ab
ab
ab