Kategorie

Světlo v architektuře: Přehlídka jedinečných osvětlení

Již zanedlouho se bude v Praze konat specializovaná výstava designových světel. V souvislosti s touto událostí bychom vám rádi představili české výrobce moderního osvětlení, kteří s přehledem dokazují, že české ručičky jsou stále ještě zlaté.
 
Bubbles in Space, Jitka Kamencová Skuhravá

Výstava Světlo v architektuře

 
Festival moderní architektury Architecture Week se koná pravidelně a stal se již známou událostí. Tentokrát společnost Czech Architecture Week s.r.o zorganizovala setkání nejvýznamnějších a nejoriginálnějších českých i zahraničních značek z oboru svítidel a osvětlovací techniky. Jedná se o exkluzivní novinku, akce se zúčastní pouze vybrané společnosti z oboru. Uznávaní architekti, projektanti, stavební inženýři, developeři a samozřejmě také mnozí nadšenci se budou sjíždět do slavné funkcionalistické budovy Mánes na Masarykově nábřeží v Praze, a to ve dnech 8. – 12. března 2010.

Táňa Dvořáková, název svítidla: "Dragonized"

Designérský slet

 

Této výstavy se zúčastní mnoho předních světových odborníků na osvětlení. Návštěvníci budou mít možnost obdivovat výtečné a kreativní, ale i praktické kousky z dílen španělských, německých, holandských, rakouských, italských, belgických a samozřejmě také českých designérů. Ze známějších značek se tu představí například Artemide, Philips, Velux, Rendl light studio či Erco. Do Prahy zavítá také společnost Ingo Maurer , jejíž čelní představitel, německý designér Ingo Maurer, dostal některé své výtvory až do Muzea moderního umění v New Yorku (legendární je například jeho lampa Bulb). Z českých vystavovatelů dle našeho názoru stojí určitě za pozornost společnost LASVIT, kterou bychom vám proto rádi představili blíže.
 
Kolekce Glitters, Gabriela Náhlíková

Světlo s láskou

 
LASVIT se přestavuje jako mladá dynamická nadnárodní firma se sídlem v Praze, která se zaměřuje na navrhování, vývoj a tvorbu originálních deignových předmětů, a to především ze skla, křišťálu, drahých kovů a porcelánu.  Název společnosti vznikl spojením dvou slov, která mají přiblížit profil firmy: LÁSKA A SVIT. Tato společnost totiž nevyrábí pro masy, dodává svá umělecká díla na zakázku, soustředí se na specifické požadavky interiéru. Danému prostotu chce přinést to pravé osvětlení, citlivé a jedinečné. Tedy ne kus plechu či plastu, ale organismus, který místnost oživí a dodá jí punc luxusu a originality.
Táňa Dvořáková, název svítidla: "Frozen Curl"

Tradice českého řemeslného umění

 
LASVIT je především společnost, která ctí tradici českého umění. Zdůrazňuje několikasetletou úspěšnost českého sklářství, které má ve světě stále dobré jméno. Není divu, už v období gotiky si české sklo získávalo slávu, čeští skláři dali světu několik výrazných přínosů (tavba modrého kobaltového skla od 16. století, objev českého křišťálu v 17. století aj.). Jak všichni víme, není tomu moc dlouho, co byla situace našeho sklářského průmyslu velmi nahnutá. Dokonce nejstarší sklářská škola na světě v Kamenickém Šenově se potýká s problémy. Avizovaná likvidace se snad ale neuskuteční. Pověst ve světě nám naštěstí stále vylepšují právě mladí nadaní designéři, v jejichž dílech se snoubí tradiční rukodělná výroba, osvědčené techniky a řemeslná dokonalost s využitím moderní technologie a výraznou nadčasovou kreativitou. Právě sklo dokáže nejúčinněji kouzlit a hrát si se světlem. Proto je předním materiálem designérů specializujících se na svítidla.
Jitka Kamencová Skuhravá, název svítidla: "Voda"

Mladá generace designérů

 
Právě s některými z osvědčenými designéry střední generace i mladšími nadějnými umělci společnost LASVIT úzce spolupracuje. Někteří z nich se zasloužili o rozvoj inovativních postupů ve sklářství (Alena Matějková), jiní se věnují především užitému umění. Dvorní designérskou firmy LASVIT je především mladičká Táňa Dvořáková. Její práce zdobí reprezentativní a luxusní prostory, jakými jsou například lobby v hotelech Kempinski (Praha), The Ritz Carlton (Čína). Velmi úspěšná je dále také sklářka Jitka Kamencová Skuhravá, jejíž futuristický lustr z ručně foukaného skla můžete zhlédnout, budete-li se cestovat v Dubaji metrem.
 
 
Kompletní fotogalerii projektů a také informace o designérech najdete na webových stránkách společnosti www.lasvit.com. Seznam všech vystavovatelů na výstavě Světlo v architektuře je dostupný zde: www.architectureweek.cz.
 
ab
ab
ab
ab
ab