Kategorie

SUŠIČKY OVOCE – která z nich bude pro vás ta NEJ ?! Letní spotřebitelský test 3. díl

SUŠIČKY OVOCE – která z nich bude pro vás ta NEJ ?! Letní spotřebitelský test 3. díl
Sušení potravin je po tisíce let nepřekonaným způsobem konzervace. Jeho výhody jsou nejen v cenové relaci, ale též v tom, že se jedná o nejzdravější způsob dlouhodobého uchování určitých potravin a pochutin.
Je prokázáno, že šetrným sušením v ovoci a zelenině zůstane až 80% vitamínů. Především pak vitamíny C, A, celá řada vitamínů B, minerální látky a vláknina. Při sušení se nepoužívá cukr ani konzervační látky či barviva. Ekologickým způsobem se dají uchovat přebytky ovoce a zeleniny z vlastní zahrady nebo levnější ovoce a zelenina nakoupená v letní sezoně. Sušit se může ovoce menší, padané i přezrálé. Celý rok se dají sušit byliny a na podzim houby.
Jelikož právě vrcholí zahrádkářská sezona a všude je velké množství ovoce, tak jsme se rozhodli otestovat několik sušiček. Sušička se vám hodí i za pár dní, kdy odstartuje naplno sezona hub a není nad to, dát si do bramboračky v zimě hrst doma usušených hříbků.
foto: www.sencor.cz

SENCOR SFD 128 E (900 Kč), postačí, když nemáte vysoké nároky

I na českém trhu se dají pořídit velmi levně nové sušičky. Jejich nevýhodou je větší spotřeba elektrické energie. V případě, že se nechystáte sušit sto kilogramů švestek, je rozdíl ve spotřebě energie minimální a výsledek obdobný. Sušička Sencor, kterou lze pořídit za necelých devět set korun, se Vám bude hodit na veškeré plodiny od sušení ovoce přes sušení hub, bylinek až po sušení masa či jiných druhů potravin. V základním vybavení nabízí majiteli pět sušících podnosů. Přístroj má tepelnou pojistku. Jeho příkon činí 250 Wattů. Přístroj se může pochlubit klidným provozem, ale jeho příslušenství není nikterak bohaté.
 
foto: www. eta.cz

Eta 2300 90050 KENYA (1300 Kč), zlatý střed

Druhým přístrojem, který jsme testovali, byla sušička ovoce značky Eta. Tu si lze na našem trhu pořídit cca za tisíc tři sta korun. Výhodou tohoto přístroje je otáčivost jednotlivých plátů, která zajišťuje rovnoměrné sušení. Maximální příkon sušičky je 165 Wattů. Přístroj se může pochlubit poměrně tichým chodem. Majiteli nabízí pět sušících plat v základní výbavě. Ten, kdo si přístroj pořídí, může také využít regulace průchodu vzduchu. Součástí sušičky je také sušící fólie, která se využívá k sušení drcených potravin. Hmotnost přístroje dosahuje 3,25 kilogramu.
Sušička SO-1010 GOBI od českého výrobce Concept; foto: www.my-concept.cz/

Sušička SO-1010 Gobi (1500 Kč), to je černý kůň redakce!

I přes relativně nízkou pořizovací cenu na trhu mezi sušičkami exceluje přístroj Gobi. Ten nabízí svým majitelům tři druhy intenzity sušení. V sušičce může být zpracováno různé spektrum potravin včetně těstovin. Sušička nabízí poměrně velkou kapacitu a může se pochlubit tichým provozem. Přístroj má rychlý ventilátor, který rozhání vzduch rovnoměrně. V základní výbavě sušičky je pět sít, u nichž je možné nastavovat výšku umístění. Maximálně lze možné použít deset sít. Příkon této sušičky činí 400 Wattů. Přístroj je vybaven také pojistkou proti přehřátí.
Výrobcem sušičky Ezidri Classic je Bionaire; foto: www.bionaire.cz/

Ezidri Classic (4000 Kč), high tech v sušení

Sušička ovoce Ezidri Classic je jedním z nejekonomičtějších modelů sušiček na trhu a může se chlubit nejnižší spotřebou elektřiny. Tato sušička je dle prodejců velice populární a používá se především k sušení ovoce a hub. Při našem testu nás potěšil regulovaný rozvod vzduchu, který vede ke každému patru sušičky. Sušička, jejíž cena je poměrně vysoká, nabízí neprůhledná síta, která zabraňují rozkladu vitamínů působením světelných paprsků.
Základní sada sušičky obsahuje čtyři sušící síta s příslušenstvím a také jednu fóliovou misku a jednu síťku. Hmotnost přístroje činí 3 kilogramy. Návod uživatelům doporučuje užít při sušení maximálně deset sít naráz. Příkon přístroje je 500 Wattů, přičemž průměrná spotřeba činí 0,1 kWh. V případě sušení si můžete volit v teplotním rozsahu od 50 do 60 stupňů Celsia. Dle našeho názoru se jedná o špičkový přístroj, ale vyplatí se pouze lidem, kteří suší pravidelněji a ne jen několikráte do roka.

Dobré rady:

  • Při koupi sušičky se ptejte na to, jak velkou má spotřebu elektrické energie.
  • Zjistěte, zda není přístroj nadmíru hlučný.
  • Důležité je vědět, zda je možné k přístroji dokoupit další příslušenství.
ab
ab
ab
ab
ab