Supertvrdé brousící materiály. Jaké jsou jejich výhody?
334
V čem jsou tyto materiály lepší a proč byste, navzdory jejích vyšší ceně, měli o jejich koupi vůbec uvažovat? Několik důvodů najdete v následujícím článku.
Vysoká tvrdost: záruka dlouhé životnosti
Diamant je nejtvrdší známý materiál a Mohsova stupnice tvrdosti mu dává číslo 10 - nejvyšší možné. Kubický nitrid boru (dále v článku jen CBN) je na tom jen malinko hůře a na Mohsově stupnici mu patří devítka. Díky vysoké tvrdosti jsou brusné kotouče z těchto materiálů extrémně odolné - a pokud s nimi budete správně zacházet (používat je za vhodných podmínek a na doporučené materiály), vydrží vám několikanásobně déle, než kotouče z běžných materiálů. Vyšší pořizovací cena se vám proto velmi rychle vrátí.
I ty nejtvrdší materiály
S diamantovými a CBN brusnými kotouči můžete brousit i takové materiály, které jsou u konvenčních kotoučů téměř nemyslitelné. Diamant je při normální teplotě odolný vůči všem chemickým vlivům a lze s ním bez obav brousit keramiku, sklo, kámen, cihlu nebo třeba slinuté karbidy. Jediný materiál, na který diamantové brusné kotouče nedoporučujeme, je ocel - při jejím broušení se kotouč i materiál můžou ohřát na více než 860 °C, což je teplota, při které diamant mění svou strukturu. Pokud chcete brousit ocel, volte kotouče CBN, které jsou díky vyšší tepelné odolnosti (až do 1 200 °C) na tento materiál ideální.
Dokonalost ukotvená v detailech
Výrobci brusných diamantových kotoučů se snaží z potenciálu materiálu vytěžit absolutní maximum - a kladou velký důraz na detaily. Právě proto jsou některé kotouče z dílny NORTON Clipper opatřeny dvojitou řadou segmentů, která umožňuje odstranění větších nerovností a vyhlazení povrchu jediným tahem. Proto je kostrou některých kotoučů ocelový nosič s velkými otvory, který usnadňuje chlazení a odvod prachu. Stačí s nimi jenom pár minut pracovat - a rozdíl velmi rychle poznáte sami.