Kategorie

Sukulenty jsou do paneláku ideální

Ač si to možná neuvědomujeme, pokojové rostliny jsou součástí našeho interiéru. Tu zdobí malý stolek, jinde doplní neútulný kout. Ať je to jakkoli, za naši péči se nám umějí náležitě odměnit. Některé z nich jsou navíc velmi nenáročné.
„Pečlivé zanedbávání“ - to je ten nejlepší způsob péče o sukulenty obecně a Zamioculcas není v tomto ohledu výjimkou. Snese spíše více sucha, preferuje dostatek světla, nikoli však přímé slunce, dařit se mu bude ale i v polostínu a přihnojovat stačí jednou za dva týdny.

Módní Zamioculcas - sukulent pro zaneprázdněné lidi vydrží mnoho let, neboť mu budou stále vyrůstat nové stonky připomínající peří. Foto: Holandská květinářská kancelář

Dužnatý sukulent je potomkem obrovitého baobabu

Crassula (česky tlustice) v přírodě dorůstá až několika metrů, ale pokojová rostlina se pěstuje jako miniaturní strom se ztlustlými, dužnatými listy. Dobře snáší suchý vzduch, přímé slunce a půdu chudou na živiny. Občas zalijte a víc se nestarejte.

Sukulent do bytu i na zahradu

Nová odrůda Kalanchoe Calandiva slavila světovou premiéru již před třemi lety na výstavě Hortifair v Holandsku. Calandiva je ideální rostlina pro vytvoření romantické atmosféry. Kvete drobnými květy v bílé, růžové, bílorůžové, oranžové nebo purpurové barvě. Calandiva vyžaduje umístění na světlém místě, je možné ji pěstovat i na přímém slunci. Se zálivkou musíme být opatrní, v létě ji zaléváme střídmě, v zimě ji udržujeme skoro v suchu. Calandivu můžeme letnit na balkóně, terase či zahradě.

Kalanchoe Calandiva kvete přibližně šest týdnů i několikrát do roka. Foto: Holandská květinářská kancelář

Sukulent jako léčivka

Léčivé účinky z listů aloe byly objeveny už ve starověku jako prostředek na popáleniny a rány. I lékařská věda potvrdila přítomnost terapeutických látek a široký sortiment léčivé kosmetiky s komerčním názvem Aloe Vera je toho přesvědčivým důkazem. Aloe potřebují výživnou písčitohlinitou zeminu nebo speciální směs pro sukulenty a dostatek vody během růstu od dubna do září. Přezimují v chladnějším prostředí při omezené zálivce. Starší rostliny vykvétají krásnými ohnivými klasy, které nás potěší celý týden.
Jak se o sukulenty starat Pro zdárný růst potřebují sukulenty opravdu málo.  Během vegetačního období mají schopnost zadržovat vodu v listech, stoncích nebo kořenech, proto  se spokojí s občasnou zálivkou. Vhodná je odstátá voda a propustný substrát, což docílíme přídavkem hrubého písku nebo kamínků.
ab
ab
ab
ab
ab