Kategorie

Strategie budoáru v naší ložnici

Ložnice patří k nejutajovanějším místnostem našeho bytu. Neexistuje žádný zvláštní důvod proč vystavovat cizím očím místo, kde se zavíráme před světem a kde shazujeme tíhu každodenních břemen. Přesto, anebo právě proto, by neměla být ložnice "Popelkou".
Ložnice je budoár, který prozrazuje náš vkus. Obvykle se pohybuje mezi dvěma extrémy: na jedné straně plní funkci místnosti pro holé přespání a na straně druhé může fungovat jako další obývací pokoj.

Naší ložnici vládne svým způsobem svátek.  Proto bychom neměli zanedbávat její vybavení

Málo místa, hodně fantazie

Okolnost, že právě ložnici nevyhrazujeme příliš prostoru, nás někdy svádí k tomu, že při zařizování této odpočinkové části bytu příliš nehýříme fantazií. Válendy s lamelovými rošty nebo letiště, nějaký odkládací nábytek a dost. Ale ložnici je možné zařídit daleko nápaditěji. Do výklenku nad komodou lze umístit obrazy, k nimž jsme nejvíce přilnuli. Můžeme je nasvítit bodovými reflektory, takže vznikne jakýsi „oltář“. Středem místnosti pak není postel, která sice slouží k těm nejpříjemnějším činnostem, ale na druhou stranu- proč právě z ní dělat modlu přes den. Není-li pracovní zápřah zrovna velký, proč si nepoležet, nepřečíst knihu či jen tak nerelaxovat? Jenže komu by se chtělo zalenošit si, když už je k tomu příležitost, právě v ložnici, která svou asketickou atmosférou připomíná spíše mnišskou celu? Nezapomínejme tedy, že ložnice je budoár- rafinované místo určené k těm příjemnějším okamžikům našeho života.

Věnujme ložnici více fantazie

Rozhodně ne noclehárna

Pro svůj každonoční spánek potřebujeme příjemnou atmosféru pokoje, kde jsou věci nejen sladěné, ale kde je také na co se dívat. Proč nezavěsit právě nad postel „parádní“ obraz? Proč nezpestřit místo zasvěcené spánku poutavým textiliím? Rozhodně nesmíme dopustit, aby se naše ložnice stala noclehárnou, do které unaveni vpadáme div ne potmě a stejně malátně ji ráno opouštíme. Začátkem každého našeho dne je právě procitnutí v ložnici, tak proč jí nevěnovat zvýšenou pozornost? Zaslouží si ji snad méně než obývák, který jsme pojali jako reprezentační prostor?

Strategie budoáru zvýší kouzlo našeho domova

Brána noci a brána dne

Zkusme si ložnici zařídit jako místo pro noční i ranní rituály, vždyť je svým způsobem branou noci, když zavřená oční víčka udělají tečku za naší denní lopotou, a stejně tak je svědkem zázraku zrození dne. Jde přece o dva (každonoční a každodenní) svátky svého druhu- a tomu by mělo odpovídat i slavnostnější naladění našeho budoáru.
ab
ab
ab
ab
ab