Kategorie

Stojací lampy do každého pokoje

Lampy mohou udělat s každou místností pravé divy. Můžete je využít jako dodatečný nebo hlavní zdroj osvětlení, a to v kterémkoli koutě vašeho domu.
 

V minulosti působily lampy často spíš jako dekorativní prvek, protože nedokázaly sloužit jako primární zdroj osvětlení a často postávaly v nejtemnějších místech pokojů. Teprve relativně nedávno se stojací lampy přizpůsobily požadavkům člověka a nyní lze některé z nich využít jako centrální osvětlení. Lampa zaujme nevšedním tvarem, (Zdroj: www.svitidla-osvetleni.net) Jiné mohou naopak sloužit jako čtecí osvětlení nebo pouze dotvářet místnost. Různé funkce stojacích lamp dávají příležitost využít je v mnoha směrech, třeba jen jako prostředek k vyrovnání hladiny světla v pokoji nebo jako světelný zdroj k pracovnímu stolu a PC.

Čtecí lampa s pohyblivým ramenem

Přirozený zdroj světla je ke čtení nejlepší, nicméně v zimních měsících si ho příliš neužijeme. Stropní lustry nejsou pro čtení vhodné, stejně jako stolní lampy, které obvykle rozptýlí světlo do všech stran. Pro tuto aktivitu je nejvhodnější stojanová lampa s ramenem, s nímž lze libovolně pohybovat do všech stran. V menších místnostech lze lampu využít jako centrální osvětlení (Zdroj: www.svitidla-osvetleni.net) Existují i lampy, které jsou vyrobené z pružného materiálu, a je tedy možné je bez větší námahy ohnout do požadované výšky. Ty ale většinou plní pouze praktickou stránku, estetická je zde přesunuta až na další kolej.

Lampa místo závěsných lustrů

Závěsné lustry či další stropní osvětleníse hodí zejména do místností s vyšším stropem. Tam, kde je strop nízký, se více vyplatí stojací lampa s rozptýleným světlem. Při výběru však dbejte na to, aby byla zdrojem pro silnější žárovku, zářivku či LED diody. Se slabším zdrojem (například 60W a méně) bude místnost tmavá a ponurá. Dekorativní lampa vytváří příjemné světlo v místnosti. (Zdroj: www.in-art.cz) Případně je možné využít kombinace stojací a dekorativní lampy či lampy stolní. Konstrukce stojací lampy by měla být stabilní a klidně i těžší, protože se nemusí přenášet z místa na místo. Některé lampy jsou vybaveny také kolečky, manipulace s nimi je tedy jednoduchá.

Lampa jako dekorace

Funkce dekorativní lampy zpravidla začíná a končí pouze u dekorace, nelze ji využít pro hlavní osvětlení místnosti ani pro čtení. Stínidla lampy jsou tvořeny z matného či méně průsvitného materiálu, čímž se docílí tlumeného světla. Většinou se jedná o bílé (mléčné) nebo jinak barevné sklo, perleť, ratan, bambusové vlákno a další přírodní materiály (pryskyřice, skořápky apod.). Lampy mohou mít několik využití, u některých modelů lze rozsvítit i nohu lampy. (Zdroj: www.stylbydleni.cz ) Dekorativní lampy jsou vyráběny v nejrůznějších tvarech, velice oblíbené jsou ve tvaru sloupu a různě dekorované. Vhodné místo pro dekorativní lampy najdete například v obývacím pokoji a také v ložnici, kde její romantické světlo bude mít svůj význam.

Podle čeho vybrat stojací lampu

I lampy podléhají módním trendům a stylu vybavení domácnosti. K nábytku, který doplňuje sklo či kov, se nehodí lampa s dřevěným stojanem, a stejně je tomu i naopak. Před výběrem je třeba si ujasnit, k jakému účelu lampa bude sloužit a zda bude její stínítko dostatečné, či vám nebude překážet. Stojací lampa může být dominantním prvekm místnosti. Předem si také promyslete, kde bude lampa stát. Má-li sloužit jako hlavní osvětlení, připravte jí strategické místo blíže středu místnosti. V obchodech můžete narazit na kolekce svítidel, které zahrnují alespoň dva prvky, stojací lampu a stolní lampu, ve stejném provedení.

ab
ab
ab
ab
ab