Kategorie

Stínicí prvky – když se slunci bráníme

Příchod slunečných dní znamená nejen rozptýlení zimních chmur, úlevu od starostí s topením nebo možnost příjemného pobytu na zahradě. Může znamenat i určité obtíže s přebytkem slunečního svitu. Současný trh proto nabízí pestrý výběr zařízení, která si s těmito problémy dokáží poradit.
Výrobků, jež zahrnujeme pod společný název stínicí zařízení, je opravdu mnoho a při výběru toho vhodného si musíme uvědomit některé základní skutečnosti. Nejdříve se zamyslíme nad hlavním účelem, který má stínicí prostředek splňovat: potřebujeme bránit prudkému světlu, které zaplavuje a přehřívá obytný prostor, nebo chceme decentní bytový doplněk anebo má tato technologie především chránit naše soukromí, to znamená bránit pohledu zvenčí?

Meziokenní řešení

Pokud si odpovíme na tyto otázky, můžeme si začít vybírat. Prvním řešením, které je nejvíce „po ruce“ jsou meziokenní horizontální žaluzie, které splňují vysoké nároky na regulaci světla přicházejícího do místnosti. To, že jsou "jaksi navíc" mezi pevně spojenými okenními díly, vytváří příznivé hygienické podmínky, protože se při manipulaci se žaluzií nevíří prach. Moderní okna s vakuovým dvojitým sklem ovšem tento provoz neumožňují, vertikální žaluzie vhodného typu pak lze upevnit na okenní rám.

Vertikální žaluzie

Před okenním rámem mohou být v místnosti instalovány i vertikální žaluzie. Vyrábějí se v široké škále materiálů (bavlna, plátno, konopí, plasty, ale i dřevo a bambus – ten je vhodný např. do koupelen, protože působením vlhkosti nemění rozměr ani tvar) i barevných dezénů a mohou se tak stát vhodným, elegantním doplňkem interiéru. Jejich montáž a ovládání je snadné a rovněž výměna jednotlivých lamel v případě poškození je snadná.

Rolety

Za klasiku, která nestárne, můžeme označit rolety. Ty se zpravidla vyrábějí  z dokonale povrchově upravených textilií a pestrost jejich výtvarného řešení opět dává prostor pro estetické dotvoření interiéru. Také jejich mechanika je vyspělejší než pružinové známé navinování, u něhož hrozí „únava materiálu“ navinovací pružiny.

Venkovní řešení

Pokud je naší prioritou především to, abychom postavili prudkému slunečnímu záření do cesty co nejefektivnější překážku, musíme se poohlédnout po jiných prostředcích, než jsou interiérové žaluzie nebo rolety. Jestliže textilní vertikální žaluzie zadrží čtvrtinu slunečního záření, horizontální žaluzie polovinu, pak nejúčinnějším prostředkem jsou venkovní rolety a žaluzie, které brání tomu, aby se pronikající energie vůbec „dotkla“ okenního skla. Pokud plánujeme novostavbu, měli bychom na instalaci těchto zařízení myslet již v projektu - nadokenní typ venkovních rolet vyžaduje zabudování roletové schrány pod omítku. Pokud chceme tento typ zařízení pořídit dodatečně, můžeme zvolit variantu umístění na fasádu nebo přímo na okenní rám. Tyto stínicí prvky se vyrábějí z plastu, ze dřeva nebo oceli a jejich cena roste s požadovanou životností. U plastových (nejlevnějších) výrobků je to asi 15 let.
ab
ab
ab
ab
ab