Kategorie

Štěrk je praktický i estetický materiál do zahrady

Kámen patří k nejpoužívanějším dekorativním prvkům každé zahrady. Díky své stálosti, tvarové a barevné variabilnosti nachází v zahradních úpravách své místo.

Štěrk dokáže nahradit vodní hladinu

Iluzí vodního prvku vynikly proslulé zenové zahrady z období buddhismu. Jemný bílý štěrk s osamělými kameny vytváří dokonalou kompozici štěrkové řeky. Jemně uhrabané  terasy představují vodopád, řeka se pak dělí do dvou pramenů a ústí do prostého bílého obdélníku z uhrabaného křemenného štěrku, který představuje. Zdálo by se, že zahrada bez jediné zelené rostliny bude smutná a fádní. Opak je pravdou, záleží na vyváženosti, sladění barev a materiálu.

Štěrk je ideální do atria

Jak vyřešit plochu, kde vodní prvek chybí nebo máme k dispozici jen malý omezený prostor? Pěkný trávník se bez vody nedá udržovat a beton také není ideální. Přechodem mezi trávou a plnou plochou je štěrková výsypka – štěrkové pole. I to může mít svou atmosféru: klidová zóna je tvořena štěrkem o stejné zrnitosti, vitální náladou zapůsobí různobarevný štěrk doplněný kameny a zelení v přenosných nádobách.

Geometrická kouzla se štěrkem

Rozmanitá zrnitost a barevnost štěrku doslova svádí si pohrát. Chce to jen trpělivost, přesnost a trochu fantazie. Inspiraci najdeme v geometrických tvarech a kubistickém umění. Než se pustíme do díla, je dobré si návrh namalovat na papír. Na plochu nejdříve položíme fólii (proti prorůstání plevelů) a obrazec tvoříme od středu k okrajům. Střídáním barev a zrnitostí dosáhneme plasticity. Čím větší plochu máme k dispozici, tím větší obrazec si můžeme dovolit.

Štěrkové  cesty a obrubníky

Stavba štěrkových cest je nejméně náročná. Vyhloubené lože je dobré pokrýt černou netkanou textilií a teprve na něj rozhrnout štěrk. Cesty sypané štěrkem omezíme hranou z kovové pásky nebo jiného pevného materiálu. Výhodou štěrkových cest je nízká pořizovací cena (jeden kilogram pořídíme za deset korun)  a fakt, že se na nich po dešti nedrží voda.

Skalničky štěrk milují

Každý skalničkář potvrdí, že bez štěrku se žádný z nich neobejde. Štěrk je základním komponentem všech půdních směsí, protože plní důležitou funkci drenáže, která je pro pěstování skalniček nezbytná. Většina druhů skalniček se obsypává štěrkem, ale ten nesmí mít ostré hrany. Nejlepší je jemný říční štěrk, o zrnitosti nejvýše do 1 centimetru.

ab
ab
ab
ab
ab