Staré větve, rostlinné zbytky po sklizni zeleniny a jiných rostlin, větve po zimním řezu v ovocném sadu či vinici každoročně přináší hromadu materiálu. Štěpkovače vám pomohou veškerý tento materiál zpracovat a využít například na kompost nebo mulč, štěpky lze však také zatopit.
Štepkovače a drtiče
Jsou stroje, které dokážou zpracovat různorodý materiál na určitou požadovanou velikost, v závislosti na dalším využití. Je libo podrtit větve po zimním řezu ovocných dřevin? Pokud máte přístup k dostatečnému množství tohoto materiálu, dá se vzniklými štěpky třeba vytápět rodinný dům. Zpracovat lze ale i listí, trávu, zbytky po zelenině či zbytky ze záhonů letniček. Všechny tyto materiály se změní na drobnou homogenizovanou směs, která dobře a rychle poslouží na vašem kompostu.
Co všechno by měl štěpkovač umět?
Nově zakoupený štěpkovač musí umět dobře zpracovat zbytky suché, ale i vlhký materiál, a neměl by se často ucpávat. Případné cizí materiály, například dráty či kameny, by stroj neměly nijak poškodit. Samozřejmě do něj ale nepatří a je dobré dávat pozor, aby se dovnitř nedostaly.
Výhody výchozího materiálu
Podrcený materiál má daleko menší objem a jemnější strukturu, tudíž šetří místo na kompostu a rychleji podléhá mikrobiálnímu rozkladu. Ideální je na použití do kompostérů. Další výhodou je, že si můžeme pohodlně namíchat materiály v optimálním poměru pro kompost.
Rozdělení strojů
Co se týče způsobů, jakými štěpkovače i drtiče pracují, můžeme je rozdělit dvou skupin: Pomaloběžné a rychloběžné. První typ má velmi tichý chod a některé drtiče si dokážou větve stahovat samočinně. Rychloběžné drtiče mají otáčky nastavené dle výkonnosti od 2700 za minutu, oproti asi 40 u pomaloběžných. Rozdíly jsou také v použitém drtícím mechanismu, který zohledňuje rychlost drcení.
Jak si vybrat na konkurenčním trhu?
Na českém trhu existuje řada značek, které tyto stroje nabízí. Pro malou zahradu si jistě nikdo nekoupí profesionální štěpkovač, který je vhodný do větších sadů, vinic, či na lesní práce. Do menších zahrad se hodí menší drtiče , ty nejlevnější stojí okolo šesti tisíc korun a maximální síla větví pro takovýto stroj je zhruba 4cm v průměru. Dražší, kvalitnější a výkonnější stroje lze pořídit od 15000 do 20000 korun.
Rada na závěr
Dobře si rozmyslete, jak často a co budete zpracovávat. Jistě je lepší si připlatit pár tisícovek a pořídit si výkonnější stroj vyrobený z kvalitnějších materiálů, který se nám nebude zasekávat při každé větší, tvrdší, či křivější větvi. Nejedná se o stroj na jednu sezónu, takže se investice jistě vrátí v podobě kvalitně nařezaného materiálu, čistší zahrady a kvalitního kompostu, který si vždy najde uplatnění.