Kategorie

Stěhujete se od rodičů - kolik vás bude stát pronájem?

Každého z nás jednou čeká okamžik, kdy bude rozhodovat o možnosti osamostatnění se a bude tedy řešit otázku bydlení.

Řešení tohoto problému je nasnadě – pokud patříte k těm šťastnějším a váš strýček, tetička nebo jiné příbuzenstvo disponuje značným majetkem, za který vám rádi pořídí útulný byt, máte vyhráno. Pokud patříte k té druhé – většinové skupině, pak právě pro vás je tento článek. Na co si dát pozor při výběru bydlení a s čím počítat? Máte v zásadě dvě možnosti – koupi či pronájem bytu. V tomto článku se budeme věnovat pronájmům.

Jak vybrat vhodný pronájem?

Při výběru bytu je nezbytné zvážit nejen velikost a lokalitu, ale také dlouhodobost pronájmu. K velice důležitým informacím patří také údaje o stáří, rekonstrukci a zařízenosti bytu. Před realizací konkrétního výběru je dobré prohlédnout si více nabídek, čímž získáte přehled o možnostech ve vámi zvoleném městě či regionu. Může se totiž stát, že za stejné peníze budou nabízeny dva kvalitou nesrovnatelné byty. Pokud se na trhu s realitami nepohybujete, nemusíte tento fakt při první prohlídce odhalit. Dle mého názoru je nutné při výběru bytu dbát také toho, zda k bytu patří skladovací prostory, tedy sklep a půda. Měli byste také vědět, jaké jsou způsoby vytápění či ohřevu vody, které se vám následně promítnou do nákladů na bydlení.

Finance na prvním místě

Je potřeba dát si pozor, co všechno cena nájmu zahrnuje, tedy zda obsahuje také tzv. služby – plyn a elektřinu. Zpravidla totiž bývají inkasovány odděleně, někdy závisle od spotřebovaného množství, jindy paušálně majitelem bytu. V samotném nájmu pak bývá zahrnuto pouze vodné a stočné. Jakmile zvážíte finanční situaci a zjistíte, jaká výše nájmu by pro vás byla únosná, je potřeba vzít v úvahu ještě počáteční náklady, které nebývají zrovna nízké. Tyto vstupní náklady zahrnují kauci pro majitele (někdy vratnou), která bývá udána v pevné výši či násobkem měsíčního nájmu. Tato částka se pohybuje mezi 5 000–20 000 Kč, nebývá však pravidlem. Druhou položkou, se kterou je nutné kalkulovat v případě, že spolupracujete při výběru s realitní kanceláři, je její provize, která bývá stanovena obdobným způsobem ve výši 5 000–15 000 Kč. S touto položkou je však nutné počítat vždy. V tuto chvíli víte, co byste neměli opomenout, a zbývá jen vybrat „kde a za kolik“. Nabízím proto ještě malé srovnání napříč republikou. Jedná se o standardní byty 2+kk/2+1, které volí především mladí, osamostatňující se.

ab
ab
ab
ab
ab