Kategorie

Stěhovat se z města na vesnici?

Proč v nějakém okamžiku svého života zatoužíme opustit naše milé rušné (velko)město s cinkajícími tramvajemi, předoucími trolejbusy, nebo pouze dýmajícím, přeplněným autobusem?

Vydělali jsme něco peněz, firmička dobře prosperuje, nebo jsme získali dobrý post v práci, která nás baví. Ale naše ratolesti celou zimu pokašlávají, byt je stále těsnější a šramot sousedů ruší soukromí. A tak začínáme pošilhávat po něčem onačejším. Změna je život a vidina útulného domku se zahrádkou, psíkem a kočičkou a výhledem do svěží zeleně je lákavá…

Snění s nohama na zemi

A tak hurá do auta či na kolo a jedeme se podívat, kde by se nám líbilo. Nové domky s upravenými zahradami kolem našeho starého města vypadají báječně, splátka hypotéky nebude problém a tak začíná hledání vhodného místa pro budoucí rodinné hnízdo. Nabídka je široká, rodinné domy, které oživily a zcela změnily poklidný a někde i mírně pohasínající život příměstských obcí, jsou v kurzu. Už sníme o výletech na kole, pouštění draků a táboráku na okolních polích…

Pozor však na lákavé sliby developerů, tedy firem, které skupují a parcelují pozemky pro budoucí výstavbu. Je v jejich nabídce zahrnuta i výstavba silnice a chodníku, anebo budeme z úpravné vilky jezdit po polňačce, a když zaprší po „blátivce“? Slíbili nám telefonní kabel a osvětlení, které je ve městě samozřejmostí, nebo se budeme večer vracet domů s baterkou?

Lepší vědět, než nevědět

A to není vše. Pojďme se projít po romantické vísce. Je v ní školka, nebo škola pro naše ratolesti? A bude v ní dost místa, když se sem spolu s námi nastěhuje dalších několik desítek rodin s dětmi? Jezdí autobus do města v rozumných intervalech a přijíždí i v noci, tak aby se teenageři, které třeba doma máme, dostali pohodlně do školy i večer z kina? Máme dvě auta? Je tu alespoň malý obchod, ať nemusíme pro každý rohlík do města?

Fungují ve škole zájmové kroužky, nebo budeme taxikáři svých dětí? A budeme stát ráno v koloně aut do města, kde máme kancelář, protože se nás z města odstěhovalo moc a silnice je pořád jen ta jedna? A kdo nám ve vsi vládne? Je to strejda, který nechá obec živelně rozrůstat bez ohledu na chybějící infrastrukturu, anebo má představu, jak bude fungovat do budoucna a ze zájmu developerů vytěží pro vesničku maximum užitku? A až budeme znát všechny odpovědi, budeme se ještě chtít stěhovat?

Půvaby života za městem

Určitě budeme, ale vybereme si to správné místo, abychom nebyli překvapení a frustrovaní. A v tom místě se rozhodneme žít, ne pouze přespávat, anebo se anonymně uzavírat za vysoké zdi, či neprůhledné ploty. Budeme chtít poznat své okolí, lidi a třeba i trochu přispět svým zájmem, kontakty, penězi, či trochou času ke zkrásnění svého okolí.

A pak to bude moc příjemný život.  S tichými rány, kdy je slyšet ptáky, vidět pasoucí se srny na polích, a v noci třeba sovu, odpočívající na plotě. Poklidné klábosení se sousedem přes plot a první pěstebné pokusy v zahradě. Pěšky do hospůdky na pivo a v zimě na saně na blízký kopec. A zasněžené (někdy) Vánoce. A děti s červenými tvářemi od běhání na sluníčku a větru. A vesnická tancovačka. A když budeme mít štěstí i noví přátelé a dobří sousedé. A krásný život za městem…

ab
ab
ab
ab
ab