Kategorie

Stavíme a zařizujeme domácí saunu

Sauna v malém bytě je snem asi každého milovníka tepla a pohody. Málokdo si troufne saunu v bytě či rodinném domě vybudovat, přičemž její pořízení nemusí přijít na horentní sumu. Stejně jako domy, tak i sauny postaví specializované firmy na klíč a velmi rychle.
 
První, co si musí budoucí majitel sauny zvážit, je její velikost a umístění v bytě. Odborníci doporučují saunu umístit ve středu bytu, aby nedocházelo ke zbytečným únikům tepla. Nejeden majitel starých panelových bytů si nechal vybourat staré jádro a propojil WC s koupelnou. Vzniklý prostor však může bez problémů vyplnit malá sauna, která s moderní koupelnou může být hotovým rájem relaxace.
 
Velikosti sauny jsou různé a její podoba se dá vybudovat téměř na míru. Důležité je vědět, zda bude sauna suchá, anebo parní. Nejdůležitějším kritériem je, kolika osobám najednou má sauna sloužit. Podle toho se volí velikost saunové kabiny.
 
 
Samotná sauna se skládá ze saunové kabiny, její cena je odvislá zejména od dřeva, které je na její stavbu použito. Nedílnou součástí sauny jsou kamna (ta mohou být elektrická, anebo na vytápění dřevem). Rozhodnutí na výběru kamen záleží jen na majiteli sauny. K ostatnímu příslušenství patří lavičky, které však mohou být zakomponovány do saunové kabiny, saunové skleněné dveře, externí řídicí jednotka tepla (externí řídicí jednotka teploty je dodatečné vybavení saunových kamen, slouží ke zvýšení přesnosti požadované teploty v sauně) teploměr, věšák, džbery na vodu, lžíce na vodu, vlhkoměry, přesýpací hodiny, saunové kameny, rozpálené kameny jsou srdcem každé sauny.
 
Po mnohaletých výzkumech byly nalezeny vhodné saunové kameny z olivově zeleného nerostu. Průměr kamenů volíme podle velikosti kamen, saunová světla musí být i ve vlhkém prostředí odolná a bezpečná. Jejich tepelná odolnost by neměla být nižší než 170°C. Dále k příslušenství patří saunová fólie, vůně a důležité čisticí přípravky.
 

Saunu chtěli celý život

Manželé Jelenovi žijí na severní Moravě. Saunu si přáli po celou dobu jejich několikaletého manželství. I tento pro mnohé přepych byl důvodem k jejich stěhování do nově zrekonstruovaného bytu. „Saunu jsme s manželkou chtěli vždy. V původním bytě na ni nebyl dostatek prostoru. Tento problém jsme vyřešili prodejem malého a pořízením většího bytu. Saunu jsem si objednal u specializované firmy a za jejich asistence jsem ji sám vybudoval. Mohu říci, že i její cena byla relativně příznivá,“ řekl Michal Jelen.
 

Sauna u rodinného domu

Postavit saunu u rodinného domku je daleko snazší po technické stránce než v malém bytě. Saunu můžeme udělat ze staré dílny nebo kůlny. Záleží však stejně jako v bytě na tom, jakou bude mít kapacitu. Saunu bychom měli budovat blíže k domu, abychom k ní nemuseli problematicky tahat elektřinu. U sauny je ze všeho nejdůležitější skvělá izolace, aby neunikalo cenné teplo. Proto se na venkovní sauně nešetří na izolačních materiálech. Přičemž exteriér může být z dřevěných okorů či půlkuláčů.
 
 
Odborníci radí ve venkovních saunách používat k výtopu kamna na dřevo.
Nemělo by se zapomínat na přístupovou cestu z domu k sauně. Ta by měla být krátká a hlavně kvalitní. Vyběhnout v zimě ze sauny a zlomit si na ledovce nohu není žádná radost. Saunování bychom si totiž měli užít, a proto je třeba omezit veškerá zdravotní rizika, které s sebou může přinášet.
 
ab
ab
ab
ab
ab