Kategorie

Stavebnictví ve fázi růstu

Stavebnictví ve fázi růstu
Stavební výroba v prosinci výrazně zrychlila meziroční tempo růstu ve stálých cenách na 15,4 procenta z listopadových 7,7 procenta. Proti předchozímu měsíci produkce očištěná od sezónních vlivů vzrostla o 3,1 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Za celý rok 2006 stavební produkce stoupla o 6,6 procenta.
Ve srovnání se stejným obdobím 2005 se zvýšil objem stavebních prací téměř ve všech směrech výstavby. Příznivé klimatické podmínky s průměrnou denní teplotou zhruba 3,4 stupně Celsia nad normálním stavem umožnily stavbařům pracovat jako v letních měsících. Po vyloučení vlivu počtu pracovních dní stavební výroba v prosinci vzrostla o 18,8 procenta.

Stavebnictví se daří, roste počet nových výstaveb a zvyšují se i investice

Hodnota staveb roste

Orientační hodnota staveb povolených v prosinci proti stejnému měsíci minulého roku stoupla o 49,3 procenta na 34,7 miliardy korun. Novou výstavbou vzniknou stavby v hodnotě 24,9 miliardy Kč (nárůst o 50,7 procenta). Šlo zejména o stavební povolení na výstavbu finančně rozsáhlých multifunkčních center, výrobních a skladovacích hal.

Trh práce na poli stavebnictví

Počet zaměstnanců ve stavebních firmách s 20 a více lidmi v prosinci meziročně klesl o 0,2 procenta. Průměrná nominální měsíční mzda ve stavebnictví meziročně stoupla o 12,4 procenta na 22 699 korun. Reálná mzda se zvýšila o 10,5 procenta. Produktivita práce na odpracovanou hodinu vzrostla o 17,8 procenta, produktivita na zaměstnance se zvýšila o 15,7 procenta.
ab
ab
ab
ab
ab