Kategorie

Stavby ze dřeva jsou rychlé a levné. Jaké máte možnosti?

Stavby ze dřeva jsou rychlé a levné. Jaké máte možnosti?
Plánujete stavět nebo rozšiřovat rodinný dům? Zkuste dřevostavbu. Hlavní výhodou domů postavených ze dřeva je rychlost výstavby a také nízké náklady. Komfort bydlení je přitom stejný, jako u klasických domů.
Pokud se rozhodnete pro dřevostavbu, čeká vás ještě jedna volba. Na výběr totiž máte dům stavěný klasickou rámovou technologií nebo prefabrikovanou stavbu. Každá z těchto technologií má své výhody a nevýhody.

Rámová konstrukce dřevostaveb

Lehké rámové domy jsou nejčastěji realizovanými dřevostavbami u nás. Základem je konstrukční rastr dřevěných sloupků spřažených s konstrukčními deskami. Jednou z velkých předností je krátká doba výstavby. Existují různé způsoby, kterými lze dům na bázi dřeva realizovat. Například při použití určitých výrobních technologií můžeme snížit dobu strávenou na staveništi na naprosto nutné minimum. Rámová stavba vzniká přímo na staveništi, kde firma dům postupně podle projektu montuje. Nejdřív se vytvoří konstrukce domu z dřevěných hranolů a tak se později pokrývá dřevěnými deskami, izolačním materiálem a dalšími prvky. Výhodou tohoto postupu je, že poskytuje i určitý prostor k realizaci některý částí domu svépomocí. Dřevostavby rámové konstrukce mohou být různé  - od malých domků či chat až po velké rodinné domy.

Montované prefabrikované domy

Druhou variantu představují montované domy. Většina prací na takovém domě je provedena ve výrobní hale mimo staveniště, kde je dům připraven do podoby hotových dílů s veškerým vybavením. Stěnové dílce jsou opatřeny dveřmi, okny, rozvody a dalšími prvky. Na staveniště je dům přivezen ve formě skládačky, kterou lze smontovat v řádu několika dní. Jednotlivé díly se zpravidla připravují na výšku jednoho podlaží, délka panelů je limitována pouze dopravními možnostmi a rozměry kamionu. V případě prefabrikace můžeme spíše než o výstavbě mluvit o výrobě. Jde o odlišný přístup ke stavění, než se kterým se běžně setkáváme: dům je na konkrétní místo přivezen už prakticky hotový. Nevýhodou může být menší variabilita designu takových domů - jde většinou o připravené projekty a také cena - toto řešení bývá dražší. Naopak výhodou je kromě rychlosti také kvalita. Na hnusné a konstrukčně montované domky z osmdesátých let dvacátého století totiž už můžete naštěstí zapomenout a většinou jde o velmi pěkné a dobře provedené domy.

Klasický i moderní vzhled

Ačkoli jsou dřevostavby postaveny ze dřeva, rozhodně nejde o žádné podřadné bydlení v "dřevěné bedně". Dřevostavby jsou velmi variabilní nejen v rozvržení dispozic, ale také v povrchových úpravách a designu fasády. Můžete tak bydlet v moderním domě, kde je dřevo jako stavební materiál přiznané, tak i v dřevostavbě, kterou podle vzhledu od běžného zděného domu téměř nerozeznáte. Zdroj obrázku: Vesper Frames
ab
ab
ab
ab
ab