Kategorie

Stavba pevných stěn v zahradě

Pevné stěny se využívají k optickému členění zahrady, k bazénům nebo ke stavbě pergol a závětří. Z materiálů přichází v úvahu nejen dřevo, ale i stěny z ozdobných keramických plotovek, vymývaného betonu či kovové mřížoví porostlé popínavými dřevinami.
V současnosti jsou oblíbené plotové dřevěné dílce. Jednak se s nimi dobře pracuje a výsledný efekt je okamžitě vidět. Rámy se vyrábí převážně ze smrkového dřeva, výplet je z palubek nebo lamel. Ideální je přírodní provedení, které přizpůsobíme okolí, ale povrchovou úpravu musíme provést vhodným přípravkem na dřevo. Použití impregnačního prostředku působícího proti hnilobě a dřevokazným houbám je z hlediska životnosti konstrukce určitě na místě. Pro bezpečnost je stěnu vždy nutné dobře kotvit pevnými sloupky a nerezovými šrouby, aby nedošlo vlivem proudění vzduchu ke zřícení stěny a případně i úrazu osob.

Zahradní zákoutí z mřížoví využijeme jako odpočinkový kout anebo se za stěnou může skrývat kompost či popelnice. Lehkou pevnou stěnou navážeme na zeď a ušetříme si práci i materiál

Stěny podle fantazie, ale všeho s mírou

Dřevěné stěny vypadají lépe a déle vydrží, když jsou postaveny na nízké zídce, která je ze stejného materiálu jako cesta, například z pálených cihel nebo kamene. Tím docílíme jednotného vzhledu zahradní úpravy. Z hlediska estetického se při stavbě stěny  vyvarujeme příliš pestré kombinace typů plotovek nebo dílců. Zde platí určitá míra vkusu a známé pravidlo, kde méně je někdy více.
Závětrná stěna za pár korunV určitém smyslu lze za pevnou stěnu považovat i mobilní proutěnou stěnu. Její zhotovení je poměrně rychlé a levné. Tyčky nebo rovná tenká kulatina kolmo zapíchnuté do země tvoří „osnovu“ stěny, výplní je výplet ohebným proutím (vrba, bříza).

Stěnu je výhodné stavět společně s pergolou. Pak by měl být materiál vždy stejný

I děravá stěna má své kouzlo

Z oboustranně opracovaných palubek vytvoříme hezkou zahradní stěnu nebo plot mezi sousedy. Když k tomu ještě chceme použít k ozelenění popínavé rostliny, je lepší se v takovém případě rozhodnout pro mřížové dílce, takzvané treláže. Jejich životnost se prodlouží, když dílec zasadíme do pevného dřevěného rámu. Samozřejmostí je opět dobrá impregnace dřeva a lazurování.

Proč za stěnou fouká vítr?

Skrze polopropustnou stěnu se stejnoměrně rozloží proudění vzduchu. Je zajímavé, že u země „průvan“ dosahuje pouze pětatřiceti procent ve srovnání s pevnou stěnou, kde toto proudění dosahuje stoprocentní hodnoty. Pevná zástěna, ať už je ze dřeva, kamene nebo betonu vytváří efekt zrychleného proudění. Vzduch se tlačí přes horní hranu zástěny a těsně za ní se spirálovitě stáčí k zemi, což není při posezení za stěnou určitě příjemné. Tím je ovlivněna teplota a průvan přímo za zástěnou, proto jsou vhodnější stěny z lamel, než betonová zeď.
ab
ab
ab
ab
ab