Kategorie

Stavba domu nemusí být vždy noční můrou

Stavba domu zpravidla nebývá procházkou růžovým sadem, ale docela tvrdou zkouškou trpělivosti a nervů.
 
Z tiskové zprávy společnosti Canaba ze dne 6.5.2009; PROTEXT

Jak to všechno začalo....

Jeli jsme si popovídat s těmi, kteří již mají tuto zkušenost za sebou, abychom se dozvěděli, jak konkrétně vypadalo jejich stavění s CANABOU - dodavatelem rodinných domů na klíč. A byli jsme překvapeni… Jaro, spíš než drápky, vystrkuje doslova drápy a my dostáváme pozvání do Zlončic na Mělnicku. Dům typu Romance obklopený tzv. dřevostavbami nejrůznějšího provedení pyšně nastavuje okrovou fasádu slunci. Přijel již i fotograf, který den před návštěvou nějak nechtěl pochopit, že Zlončice nejsou Zlonice ani Zlovice, a že jeho nová navigace opravdu funguje… To už nás ale vítá pan Zoltán a paní Marcela. Zatímco se pán domu ještě chvíli na zahradě věnuje fotografovi, my přijímáme pozvání do domu a u příjemně vonící kávy si povídáme o tom, jak to vlastně všechno bylo.

Nabídka pozemku od developera byla impulsem

Impulsem se stala nabídka pozemku od developera. “Nic jsme nehledali, i když s myšlenkou opustit panelák v Praze jsme si již delší dobu pohrávali. Na tuhle možnost nás upozornil syn.” Pozemek jen pár desítek kilometrů od Prahy a navíc na okraji zástavby. To se psal rok 2006. Na řadu přišlo hledání toho pravého projektu na dům a případně firmy, která by vybraný dům realizovala. Internet, následně vzorové domy a poté už jen cosi jako doladění představ u vybrané stavební společnosti. Tou se stala Canaba. “Brali jsme to jako jednoznačnou volbu. Canaba nabídla to, co jsme hledali. Projektově, finančně i stavebně. Romance, její arkýř a prostorové řešení kuchyně a obýváku…, líbilo se nám to.” Především vzorové domy v Nupakách, Mladé Boleslavi a Pardubicích se staly velkou inspirací jak ve výběru, tak při řešení detailů. “Romanci jsme navštívili snad dvacetkrát”. Pohodlné prohlídky i vstřícný personál byly impulsem k některým drobným změnám projektu tak, aby byl dům opravdu ušitý na míru.

Dům šitý na míru

Stavět se začalo v srpnu 2007 a po poradě s těmi, kteří již měli nějaké zkušenosti se stavbou rodinného domu za sebou, svěřili investoři vše jediné firmě. A soudě podle jejich vlastních slov, neprohloupili. Základová deska, vlastní stavba, vybavení koupelen, obklady, podlahové krytiny, vše Canaba. Koncem jara 2008 byl hotový dům předán jeho spokojeným majitelům. “Řemeslně byly veškeré práce provedeny opravdu kvalitně. Bydleli jsme poměrně blízko, takže stavbu jsme pravidelně sledovali a mohli komunikovat o detailech.” Komplikací se nestaly ani předem dohodnuté dispoziční změny. A nebylo jich málo: kompletní koupelna v přízemí, zádveří, druhý vstup na zahradu mezi kuchyní a arkýřem, netypicky orientované stání na auta… Dům je proveden v základním projektovém zateplení. Veškeré teplo a teplou vodu obstarává elektrický kotel, rozvod po domě pak klasické radiátory. “Na hodnocení spotřeby tepla je zatím brzy, ale máme za sebou jedno léto a jednu zimu a v obou obdobích bylo v domě opravdu příjemně.“ Kdyby zde byla možnost vrátit se zpět a s dnešními zkušenostmi stavět znovu, jak by to vypadalo?

S domem jsme nadmíru spokojeni

“Těžko říct. Dům, dispozice, provedení vše OK. Snad jen…, mezi stáním pro auta a vchodem chybí stříška, a je to na návětrné straně, tu možná ještě dobudujeme.” Nemohli jsme se nezeptat, jaké byly reakce okolí, když se dozvědělo o technologii, kterou si Marcela se Zoltánem pro svůj dům vybrali, obzvláště v zástavbě, které vládne úplně jiný materiál. “My jsme toto neřešili, nám se dům zkrátka líbil. A při vichřici, kdy byla jedna z ne právě kvalitně provedených dřevostaveb tady v sousedství poškozena, jsme si výhody betonové stavby ověřili. S naším domem jsme opravdu spokojeni.” Káva už je pomalu dopita a povídání u konce. Loučíme se a za zády necháváme prosluněnou Romanci, kde si svůj pohodový domov našla a vybudovala čtyřčlenná rodina a jejich malá psí kamarádka Jenny.

Info, foto: CANABA, www.canaba.cz

PROTEXT, www.protext.cz

ab
ab
ab
ab
ab